İYİ Parti Nazilli’den üst kurul açıklaması

İYİ Parti Nazilli’den üst kurul açıklaması

İYİ Parti Aydın Olağan Genel Kurulu'nda Nazilli'nin üst kurul delege sayısının 3'ten 2'ye düşürülmesine ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Partililer, "Bu bir seçim stratejisidir. Nazilli'yi yok saymak söz konusu değildir" dedi.

İYİ Parti Olağan Genel Kurulunda Nazilli’ye verilen yüksek kurul delege sayısı 3’ten 2’ye düşürülmüş, İYİ Partili Birol Çavuş ve Durmuş Kural, üst kurul delegeliğine seçilirken, Mustafa Tınaz’ın üzerinin çizildiği, Tınaz’ın delege seçilmemesindeki etkenin ise İYİ Parti Nazilli eski İlçe Başkanı Mehmet Bingül olduğu ileri sürülmüştü.

İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural, İYİ Parti Nazilli eski İlçe Başkanı Mehmet Bingül ve İYİ Partili Belediye Meclis üyesi Mustafa Tınaz, iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“3 üst kurul delege sayısı talebinde bulunduk”

Başkan Kural, İYİ Parti Olağan Genel Kurulu’nda İl Başkanı Recep Taner’in Nazilli’nin talep ettiği 3 üst kurul delege sayısını 2’ye düşürdüğünü ifade ederek, “Biz il başkan adaylarıyla yaptığımız görüşmede Nazilli’ye 3 üst kurul delegesi kontenjanı talebinde bulunmuştuk. İl başkan adaylarımızdan birisi, başka bir ilçeye bir kontenjan daha vererek, oradan daha fazla oy alabileceğini düşündü. Bizim kontenjan sayısını 2’ye düşürdü. Taner bize yaptığı açıklamada, ‘Benim amacım seçim kazanmak, Efeler’e 2 delege vermişken, Nazilli’ye 3 delege vermem, Efeler İlçe Başkanlığı karşısında beni zor duruma düşürür. O yüzden Nazilli’ye 2 delege verdim’ dedi.  Efeler’in 167 delegesi var, Nazilli’nin 102 delegesi var. Baktığınız zaman Efeler’e 2 delege vermesi gerekirken, bize 1 delege vermesi gerekir. Bize 2 delege verdiyse, Efeler’e 3 delege vermesi gerekir. Efeler’in bizden yüzde 50 daha fazla delegesi var.” dedi.

“Adayın seçim taktiğidir”

Hakkındaki iddialara yanıt veren İYİ Parti Nazilli eski İlçe Başkanı Mehmet Bingül, “Bu bir seçim stratejisidir. İlla 1,2,3 delege vereceğim diye bir şey yoktur. Bu ilçe başkanlarıyla kurulan diyalog ve yapılan pazarlıktan kaynaklanır. Onun için sayıyı düşürmek, Nazilli’yi değersiz yaptığı anlamına gelmez. Adayın seçim taktiğidir.” diye konuştu.

Mustafa Tınaz ise, İYİ Parti Nazilli eski İlçe Başkanı Mehmet Bingül’ün olaya müdahil olmadığını, delege kararının il başkanının inisiyatifinde olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.