JESDER Başkanı Şentürk’ten ‘belediyeler ihale açmadan ruhsat verdi’ iddiasına yalanlama

JESDER Başkanı Şentürk’ten ‘belediyeler ihale açmadan ruhsat verdi’ iddiasına yalanlama

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği(JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili’nin Kuyucak ve Bozdoğan ilçelerindeki açılması planlanan jeotermal enerji santrallerine ilişkin ‘Belediyeler ihale açmadan şirketlere ruhsat verdi’ iddiasını yalanladı. “Ruhsatı belediyeler vermezler. Valilik, Enerji Bakanlığının onayıyla ruhsatı verir” açıklamasında bulunan Şentürk, seçim öncesi algı operasyonu yapıldığını kaydetti.

Uzun yıllardır jeotermal enerjilerin çevreye etkilerinin tartışıldığı Aydın’da, Kuyucak ve Bozdoğan ilçelerinde açılması planlanan enerji santrallerine tepkiler sürüyor. Kurtuluş ve Alamut mahallelerinde başlayan direnişin ardından yeni bir iddia ortaya atıldı.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, “Yerel yönetimler bu tarım arazilerinin ruhsatını ihaleye çıkarmadan özel şirketlere vermişler. Biz bu ihaleleri duymadık. Daha önce yapılan 218 ihaleden haberimiz vardı ve tepkimizi gösteriyorduk. Şimdi ihaleyi yayınlamadan sessiz sedasız bu işi yapmışlar. Belediyeler bu işe çanak tuttular” ifadelerini ileri sürdü.

whatsapp-image-2024-02-27-at-15-44-44.jpeg

Vergili, seçim öncesi oy kullanacaklara ise, “31 Mart yerel seçimleri öncesi Aydın’da sandığa gidecek vatandaşlara ise, “Kim olursa olsun, sizin doğal yaşam haklarınızı gasp etmeye çalışan, bu şirketleri destekleyen ve onlarla iş birliği yapan belediye başkanlarına oy vermeyin, yaşamınıza ve doğaya sahip çıkın” önerisinde bulundu.

Vergili’nin bu iddialarına yanıt gecikmedi. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği(JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Vergili’nin söz konusu iddiasını net bir dille yalanladı.

-“Valilik, Enerji Bakanlığının onayıyla ruhsatı verir”

Belediyelerin jeotermal enerji santrallerinin açılması konusunda hiçbir zaman taraf olmadığına dikkat çeken Şentürk, belediyelerin ruhsat verme yetkisinin bulunmadığını belirterek şunları söyledi: 

“Ruhsatı valilikler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün(MAPEG) onayıyla verirler. Ruhsat başvurusu yapılacağı zaman koordinatlar ve arazinin durumu MAPEG’e bildirilir. Oradan alanın ne kadar dolu ya da boş olduğuna dair bilgi gelir. Boş Valilik o boş alanı İçişleri Başkanlığı adına ruhsatlandırma hakkına sahiptir. Valilik, Enerji Bakanlığının onayıyla ruhsatı verir. Belediyenin ihale açma ya da ruhsat verme hakkı yok.”

whatsapp-image-2024-02-27-at-18-23-11.jpeg

-“Aydın’da 218 ruhsat ihale edilmedi”

Vergili’nin Aydın’da 218 alana ruhsatlandırma yapıldığı söylemine de açıklık getiren Şentürk, “Aydın’da 218 ruhsat ihale edilmedi ki. En son ihale bundan 4-5 ay önceydi. 3-4 saha ihaleye çıktı. Yatırımcılar bir kısmını aldılar, bir kısmını almadılar. 218 rakamı çok abartılı. Aydın’da böyle bir rakam doğru değil” diye konuştu.

-“Kınıyorum”

Şentürk, seçim öncesi algı operasyonu yapıldığını belirterek, “Yenilenebilir enerji kaynaklarımız üzerinden seçim propagandası yapılmasını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum