Kemoterapi Tedavisi Gören Hastalara Müjde

Kemoterapi Tedavisi Gören Hastalara Müjde

Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Murat Acat, kemoterapi tedavisi gören hastaların ilaçlarını artık hastane eczanelerinden de temin edebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Acat, Sağlık Bakanlığı 21 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değişikliği ile yatarak tedavilerde reçetelerin düzenlenmesi maddesinin 4.fıkrasında değişikliğe giderek kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçların 01 Temmuz 02015 tarihinden itibaren günübirlik tedavi kapsamında hastanelerden karşılanacağını ifade etti.

“HASTALARIMIZ KAYGILANMASIN”

Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Murat Acat yaptığı açıklamada; “Düzenleme öncesi kemoterapi hastalarının günübirlik tedavi ilaçları hasta ve yakını tarafından dış eczanelerden yapılıyordu. Bu düzenlemeyle 01 Temmuz 2015 tarihi itibariyle kemoterapi tedavi hastaları ilaçlarını hastane eczanelerinden temin edecek olup; hasta ve hasta yakınının dış eczanelerden temin etme yükümlülükleri kalmayacaktır. Genel Sekreterliğimize bağlı tüm hastanelerimizin eczaneleri bu düzenlemenin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirebilecek ön çalışmaları yapmıştır. Hastalarımız düzenleme öncesinde hastanelerimiz kemoterapi ünitelerinde randevu usulüyle aldıkları tedavilerini sonrasında da aynı şekilde alabileceklerdir. İlaç temininde sorun yaşanacağı ve tedavilerinin aksayacağına dair kaygılar yersizdir. Bu düzenlemeden dolayı hastalarımızın kaygılanmalarına gerek yoktur” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.