Kuşadası’nda “Turizm Ve Ticaretin Yeni Fırsatı İran Mı?“ Paneli

Kuşadası’nda “Turizm Ve Ticaretin Yeni Fırsatı İran Mı?“ Paneli

Rusya ve Avrupa pazarlarında büyük düşüş yaşayan turizm sektörünün yeni umudu olarak İran pazarı öne çıkmaya başladı.

Kuşadası Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen panelde İran pazarının turizme ve ticarete yansımaları ele alınarak, bunun bir fırsat olduğu kaydedildi.KUŞADASI Ticaret Odası’nda, Kuşadası Genç İşadamları Derneği (KUGİAD), Kuşadası Ticaret Odası (KUTO), Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu ve Kuşadası İş Kadınları Derneği (KUİKAD) işbirliğinde “Turizm ve Ticaretin Yeni Fırsatı İran mı?” konulu panel yapıldı.

Panele, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaeifar, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Belediye Başkanı Özer Kayalı,Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Meclis Başkanı Mahmut Öztaş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Kemal Daylan, Yönetim Kurulu Üyeleri Seydi Yıkılmaz, Müslüm Yıldırım, Suat Özdemir, Meclis üyeleri, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, GEKA Aydın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Armağan Aydın, TKDK Aydın İl Müdürü Erhan Çiftçi, Şoförler Odası Başkanı Hüsnü Öten, Kuşadası Ticaret Odası üyeleri, KUGİAD üyeleri, KODER üyeleri, TURSAB üyeleri, KUİKAD üyeleri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

İranlı Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Culazade, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet Şahin, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi Müsteşar Danışmanı Keyvan Zadeh, NAB Holding İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Süleymani ve İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadbum’un panelist olarak katıldığı ve simultane tercümeyle gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Av. Ömer Günel yaptı.

KUGİAD Başkanı Atilla Yurtsever, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ve İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaeifar’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panelde panelistler, son yıllarda İran’a uygulanan ambargonun kalkması durumunda, bağları çok eskiye dayanan iki komşu ülke Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere etkisi, İranlı ve Türk yatırımcıların bu fırsattan karşılıklı nasıl yararlanabileceği, Türkiye ile İran arasında imzalanan tercihli ticaret anlaşmasının iki ülkeye etkileri, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin arttırılabilmesi, yatırım fırsatları konularında bilgiler verdiler ve tecrübelerini aktardılar.

İnteraktif olarak gerçekleşen panelde, İran’dan Türkiye’ye yılda 1,5 milyon turist geldiği, Türkiye’den de İran’a Türk gezginlerin beklendiği dile getirildi ve bunda Türkiye’deki seyahat acentalarına da çok iş düştüğü belirtildi. Halen İran’da yatırım yapan Türk firmaları olduğu, ancak Avrupa ülkelerinin yatırım görüşmelerinin hızlandığı İran’da, yatırım fırsatlarından daha fazla Türk firmasının yararlanmasının tam zamanı olduğunu ve ticaret hacminin arttırılması gerektiğini belirten panelistler, daha sonra katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.

Sonuç olarak; İran’ın sanıldığı gibi bir yer olmadığı, gidilip gezilecek ve yatırım yapılabilecek bir ülke olduğu, bu konuda ise en iyi referansın İran’da yatırım yapan Türk firmaları olduğu belirtildi.

- TÜRKİYE’NIN KUŞADASI İRAN’IN KİŞ ADASI

Bir başka toplantıdan panele yetişen Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’da panelin sonunda yaptığı konuşmada, İran’ın modern yüzü olarak tanınan Kiş Adası ile Kuşadası arasında kardeş şehir görüşmeleri yapıldığını ve önümüzdeki aylarda bu konuda bir ziyaret yapılacağını söyledi.

Panelin sonunda İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaeifar ve beraberindeki heyet, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan’ı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesinde ticaret odalarının önemini vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.