Milletvekili Erim’den müjde; "Aydın’da 25 adet sondaj çalışması yapılacak”

Milletvekili Erim’den müjde; "Aydın’da 25 adet sondaj çalışması yapılacak”

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bekir Kuvvet Erim, tarımsal sulamanın devamlılığını sağlamak amacıyla Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü imkanlarıyla Aydın’da 25 adet sondaj çalışması yapılacağını müjdeledi.

HAVADİS HABER-Şiddetli kuraklık nedeniyle zorlu yaz aylarının beklediği Aydın’da, bölgede yaşanan su sıkıntısını çözüme kavuşturmak adına çalışmalar sürüyor.

Aydın il havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı çalışmaları başlatılmış; Akçay, Aydın, Nazilli, Koçarlı ve Söke sulama sahaları içerisinde; kuraklık nedeniyle 2021 yılı sulama sezonunda geçici olarak yeni yer altı kuyuların açılması ve mevcut kuyuların kullanımı uygun görülmüştü. 

Bu kapsamda, tarımsal sulamanın devamlılığını sağlamak amacıyla Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü  imkanlarıyla Aydın’da 25 adet sondaj çalışması yapılacağını müjdeleyen Erim, söz konusu çalışmaların ön hazırlığı devam etmekte olup, yaz aylarında tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

"İSRAF ÖNLENMELİ"
Su israfının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Erim, “Bildiğimiz üzere yıllardır olduğu gibi bugün de su bizim için vazgeçilmez bir nimettir. Yalnız yıllar geçtikçe bunun kıymetini daha iyi anlıyoruz. Gelecek nesillere bu toprakları bırakmak istiyorsak ivedilikle vahşi sulamadan vazgeçerek, modern sulama sistemlerine geçmeliyiz. Böylelikle hem israfı önleyerek kuraklığın önüne geçecek, hem de toprağımızı daha verimli kullanarak ürünlerimizi kaliteli yetiştireceğiz. Ben toprağın verimliliği açısından en verimli sulama sisteminin damla sulama sistemi olduğuna inanıyorum. Bakanlığımızın hibe destekleri ile beraber Ziraat Bankası'nın iki yıl ödemesiz sıfır faizli kredi destekleri var. Çiftçilerimize bu desteklerden yararlanmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler