Milletvekili Sezgin: “Enflasyona fiyat artışı, karaya ak diyorlar”

Milletvekili Sezgin: “Enflasyona fiyat artışı, karaya ak diyorlar”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Aydın'da üreticilerin yaşadığı sorunları ve icralık olan tarımsal arazileri gündeme getirdi.

GÜNAY PABUŞÇU- İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Aydın'da üreticilerin yaşadığı sorunları ve icralık olan tarımsal arazileri gündeme getirdi.  "Aydın'da ekonomik kriz ve kuraklık nedeniyle çiftçiler üretimi bırakma noktasına gelmiştir. Girdi maliyetlerindeki fahiş artış nedeniyle üretim yapmakta zorlanan çiftçilerimiz mecburen arazilerini ipotek göstererek kredi çekmektedir. Kredilerini ödeyemeyenlerin arazileri ise maalesef haczedilmektedir" ifadelerini kullanan Milletvekili Sezgin, Aydın'da son iki yılda 57 bin 958 adet tarımsal arazinin haczedildiğini, 9.760 arsanın ipotekli durumda olduğunu belirtti. 

Milletvekili Sezgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazartesi günü yaptığı konuşmadan beri vatandaşın yüzde 13 daha fakirleştiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın etrafında zenginleşen var mı sorusu zihinlerdedir" diye konuştu.

“Enflasyona fiyat artışı, karaya ak diyorlar”
"Yaşadığımız kriz ülkemizin yaşadığı en derin ve en uzun süreli ekonomik krizdir ve kötü yönetimden, keyfî yönetimden kaynaklanmaktadır. Enflasyona, fiyat artışı diyerek, zamma fiyat ayarlaması diyerek, karaya ak diyerek çözülmez bu kriz" diyerek açıklamalarını sürdüren Milletvekili Sezgin, "İYİ Parti olarak ekonomik kriz başlamadan çok önce krizin yaklaştığını görerek uyarılarda bulunduk. Çözüm yollarını ve çarelerini açıkladık, iktidar bizi dinlemedi sıkıntısını ufak bir azınlık hariç topyekûn çekiyoruz" dedi.

“Çiftçinin neden içecek ayranı olmadığını dert edinilmeli”

Sezgin ifadelerine şu şekilde devam etti:
"Değerli arkadaşlar, tarımdaki haciz sayısında yaşanan artış, tarımsal üretimin düşmesi demektir; bu da genel üretimin daralması ve ekonominin yavaşlaması anlamını taşımaktadır. Mevcut tablo, Aydın'da tarımsal üretimin daha da düşüşe geçeceğini ortaya koymaktadır. Aydın'da çiftçilerimiz çok uzun zamandan beri bugünkü kadar mağdur, üzüntülü ve şikâyetçi olmamıştır. 
Aydın böylesine ıstırap içindeyken iktidarın bazı mensupları Aydınlı çiftçileri savurganlıkla suçlayarak "Ayranın yok içmeye, tahtırevanla gidersin ekin biçmeye." ifadesini kullanabilmektedir. Çiftçilerle böyle alay edenler, önce çiftçinin neden içecek ayranı olmadığını dert edinmelidir. Aydın'da hiçbir yerde lüks traktör derdinde olan çiftçi, üretici bulunmamaktadır; zaten kimsenin böyle bir gücü de yok. İktidar mensupları çiftçimize kağnıyı ve kara sabanı uygun görüyor olabilir ancak biz bunu kabul etmeyeceğiz asla. Aydın'da besiciler de çok büyük mağduriyet yaşamakta hatta köylerini terk etmek zorunda kalmaktadır. 

Sayın Genel Başkanımız geçen haftaki grup toplantımızda partimizin tarıma verdiği önemi ve sorunlara çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu çerçevede, Atatürk'ün mirasına ve tarımla ilgili vizyonuna uygun olarak hazırlanmış olan Atatürk Orman Çiftliği Tarım Bilimleri Akademisi Projemizin de tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyorum.

“Varlık Fonu bünyesindeki şirketler BAE'ye haraç mezat satılabilir"
“Değerli arkadaşlar, sözlerime son verirken ekonomimizin bütünü açısından da bir endişeye değinmek istiyorum: Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensinin yarın Türkiye'ye yapması planlanan ziyareti sırasında Varlık Fonu yönetimindeki birçok şirketin "haraç mezat" anlayışla kelepir fiyatına bu ülkeye satışı söz konusu olabilir. İktidarı ve Varlık Fonu Başkanını ulusal varlığımızı bu şekilde peşkeş çekmemesi için uyarıyoruz. Böyle bir keyfî tasfiyenin vebali ağır olur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler