Milletvekili Sezgin, hükümetin Suriye politikası sert eleştirdi

Milletvekili Sezgin, hükümetin Suriye politikası sert eleştirdi

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Türkiye’nin çok ciddi bir sığınmacı akını tehlikesi altında olduğunu vurguladı. Hükümetin Suriye politikası sert sözlerle eleştiren Milletvekili Sezgin, “Büyük hatalar yaptık” dedi.

GÜNAY PABUŞÇU-   İYİ Parti Aydın Milletvekili ve Emekli Büyükelçi Aydın Adnan Sezgin, Gazeteci Nurzen Amuran’ın sorularını yanıtladı. Türkiye’de mevcut iktidarın dış politikada uyguladığı politikaları yanlış olarak nitelendiren Milletvekili Sezgin, Türkiye’nin halen çok ciddi bir sığınmacı akını tehlikesi altında olduğuna vurgu yaparak, “Suriye’de başından bu yana büyük hatalar yaptık. Esad’ın kısa süre içerisinde gideceğini düşünerek, yanlış bir varsayımla yola çıktık. Hala Suriye’de yaşanmakta olan kriz nedeniyle çok ciddi tehlikeler ve maliyet altındayız” ifadelerini kullandı.

Dış İşleri Bakanlığı’nın mevcut yapısına ilişkin de eleştirilerde bulunan Milletvekili Sezgin, “Egemen Bağış’ın Büyükelçi tayin edildiği kurum, nasıl adil olmaktan söz edebilir?” sorusunu yöneltti. 

“Gerçeklerden uzak ve ayakları yere basmayan adımlar atılıyor”
Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde ideoloji, hayaller ve fevrilik nedeniyle çok büyük itibar kaybederek konumunu yitirdiğine dikkat çeken Milletvekili Sezgin, şöyle devam etti:

“Bütün dünya bir anda Türkiye düşmanı kesilmedi. Bizim hatalarımız bunu yarattı. Dolayısıyla evet, iç siyasette birtakım avantajlar elde etmek amacıyla, dış politikada yanlış, gerçeklerden uzak ve ayakları yere basmayan adımlar atılmıştır, hala atılmaktadır. Suriye iç savaşına bu denli müdahil olunması, Libya’da ulusal çıkarlarımızı aşındıran işbirliklerine ve angajmanlara girilmesi, Doğu Akdeniz’de ihmal ve yanlış hamlelerle mevzi kaybedilmesi ve yalnızlaşmamız, Balkanlar’da bazı dost ülkeleri ürküten hatalarımız, genel anlamda dik durmayı beceremeden diklenme ve sonradan çıkarlarımızı kendi kendimize zedeleme alışkanlığımız, hep iç siyasi saiklerin, ulusal çıkar dışındaki menfaatlerin uluslararası ilişkilerimizdeki yansımalarının sonucudur” dedi.

“Çok ciddi tehlikeler ve maliyet altındayız”
 Türkiye’nin Suriye politikasında başından bu yana büyük hatalar yapıldığının altını çizen Milletvekili Sezgin, “Esad’ın kısa süre içerisinde gideceğini düşünerek, yanlış bir varsayımla yola çıktık. Esad’a karşı, hiç makbul olmayan gruplarla iş birliği yaptık. Bu iş birliği uğruna sınırımızın maalesef kevgire çevrilmesine göz yumduk. Savaş için ‘savaşkan insanlar gerekir’ anlayışıyla, ekstremist denilen, radikal grupların birçok hücresiyle iş birliğinde bulunduk. Kobani/Ayn el-Arab’da çok geciktik. Diğer ülkeler Suriye ile ilgili politikalarını değiştirirken, o kıvrımları vakitlice yakalayamadık. Kendimizi ona intibak ettiremedik ve çok ciddi kayıplar verdik. Hala Suriye’de yaşanmakta olan kriz nedeniyle çok ciddi tehlikeler ve maliyet altındayız. Bizim operasyon yapmamızı bırakın, daha yeni, İdlib’teki karakollarımızın çok yakınına saldırılarda bulunuldu” diye konuştu.   

“Kendimizi çok zor bir konuma hapsettik”
Milletvekili Sezgin, Türkiye’nin halen çok ciddi bir sığınmacı akını tehlikesi altında olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizde milyonlarca sığınmacı var. Ayrıca, partimiz kurulduğundan bu yana dile getiriyoruz, hala çok ciddi bir sığınmacı akını tehlikesi altındayız. İdlib’te kendimizi çok zor bir konuma hapsettik. 4 milyon insan bu bölgeye sıkışmış durumda. Söz verdiğimiz gibi terör örgütü HTŞ’ye karşı bir mücadeleye girmemiz halinde, orada bulunan askerlerimizin güvenliği tehlikeye girecek, hatta HTŞ’nin ve diğer radikal grupların Türkiye’de eylem yapmaları, dehşet salmaları olasılık içindedir. Yani işimiz çok zor. Sadece İdlib’te 10 binden fazla askerimiz var. TSK’nın kontrolündeki bölgelerde sivil personelimiz de var. Bizim parti olarak Suriye politikasında, çok farklı bir yaklaşımımız var. Evvel emirde siyasi çözümün esas alınması gerektiğini, askeri çözümün çözüm olmadığını, iktidarın da ve Sayın Erdoğan’ın da Suriye Arap Cumhuriyeti olarak tanıdığı hükümetle masaya oturması gerektiğini ve BM’nin himayesindeki girişimleri öncü bir şekilde desteklememiz gerektiğini düşünüyoruz” sözlerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler