Nazilli Adalet Sarayı'nda adli yıl açılış töreni yapıldı

Nazilli Adalet Sarayı'nda adli yıl açılış töreni yapıldı

Nazilli’de 2023-2024 adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Törende konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, “Tüm meslektaşlarımız vatandaşın adalete ulaşması hususunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek, fedakarca bu kutsal görevi başarıyla yerine getirecek ve adalet bayrağını daha da yukarıya taşıyacaktır.” dedi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz ve Baro Temsilcisi Emel Şahin, Adalet Sarayı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-30-2.jpeg

Başsavcı Dilsiz, yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden adliye memuru Duygu Bayhan ve ebediyete intikal etmiş yargı şehitlerini andı.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-29-4.jpeg

“Adalet bayrağı daha da yukarıya taşınacak”

Yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyen Başsavcı Dilsiz, “Yeni adli yılımızda da, tüm meslektaşlarımız vatandaşın adalete ulaşması hususunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek, fedakarca bu kutsal görevi başarıyla yerine getirecek ve adalet bayrağını daha da yukarıya taşıyacaktır.” dedi.

Dilsiz, Nazilli, Karacasu ve Bozdoğan adliyelerine atanan yeni meslektaşlarına başarılar diledi.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-29-6.jpeg

“Yaptığımız işin vicdani ağırlığının farkındayız”

Ağır Ceza Komisyonu ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç, 100. yılını kutlayacak cumhuriyetin üç ana erkinden birisinin yargı olduğunu belirterek, “Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıda hakkın ve hakikatin hatırının önünde hiçbir hatır yoktur. Millet iradesinin tecellisi olan anayasa ve kanunlar ile evrensel hukuk ilkeleri tek referansımızdır. Yargı mensupları olarak yaptığımız işin vicdani ağırlığının farkındayız. Yargılama süreci maddi ve hukuki gerçekliğe ulaşma arayışıdır. Mahkemeler ancak dosyaya giren deliller ile aleni bir yargılamanın ardından maddi gerçeğe ulaşacak ve hüküm verecektir. Bağımsız ve tarafsız olarak, milletimize en seri ve adil kararları verme gayreti ile yeni bir adli yıla başlıyoruz.” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-30-3.jpeg

Yeni bir yargı düzeni için çağrı

Baro Temsilcisi Emel Şahin ise, 2023-2024 adli yılını kaygıyla karşıladıklarını ifade ederek, ulusal adalet krizine dikkat çekti.

Savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Yargıda sosyal devletin bir gereği olarak maddi durumu yetersiz olan kişilere verilen adli yardım hizmetleri için avukatlardan alınan vergi oranı yeniden düzenlenecektir", "Zorunlu müdafi ücretleri artırılacak ve bu ücretlerin gecikmeksizin ödenmesi için evrakların dijital ortamda tamamlanması sağlanacaktır" ve "Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacaktır" şeklinde dile getirilen hedeflere ilişkin taahhütlerin 2023 yılı kapanmadan yerine getirilmesini avukatların kendileri adına asaleten, savunmasını üstlendikleri yurttaşlar adına vekaleten talep etmek, en doğal hakkımızdır. Yeni adli yılda stajyer avukatların statülerinin, kamu avukatlarının özlük haklarının engelli avukatların en temel haklarının güvenceye kavuşturulduğu; bağımsız avukatlık faaliyetinin önündeki kurumsal ve yapısal engellerin kaldırıldığı, bağlı çalışan meslektaşlarımızın haklarının güvence altına alındığı, meslek alanının genişletildiği; avukata yönelik ekonomik ve fiziki şiddeti engelleyecek mali ve idari önlemlerin alındığı, gerekli düzenlemelerin yapıldığı bir yargı düzenine kavuşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-29-5.jpeg

Programa İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Ağır Ceza Komisyonu ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç, Baro Temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, Cezaevi Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Bahattin Sevim, adliyede görev yapan hakim ve savcılar, avukatlar ve adliye personelleri katıldı.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-30-1.jpeg

Programın ardından tüm katılımcılara yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

whatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-30-4.jpegwhatsapp-image-2023-09-01-at-12-14-29-3.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.