Nazilli Muhtarlar Toplantısı'nda Vali Aksoy'dan kuraklık uyarısı

Nazilli Muhtarlar Toplantısı'nda Vali Aksoy'dan kuraklık uyarısı

Nazilli’de muhtarlarla bir araya gelen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, sulamada sorun yaşanabileceğini belirterek, “Adıgüzel Barajı'ndaki su seviyesi geçen yıldaki kuraklık seviyesinin bile altında.” dedi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Nazilli Ticaret Odası Konferans Salonu’nda muhtarlarla buluşma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda çarpıcı konulara değinen Vali Aksoy, tarımsal sulamada sorun yaşanabileceğini ifade etti. Vali Aksoy, orman yangınları için de dikkatli olalım mesajı verdi.

whatsapp-image-2022-06-22-at-17-41-56.jpeg

“Geçen yıldaki kuraklık seviyesinin bile altında”

Vali Aksoy şunları kaydetti:
“Bu yıl Nazilli'nin ve Nazilli'nin doğusundaki ilçelerimizde sulama suyu konusunda Adıgüzel Barajı'ndaki su seviyesinin eksikliği ile ilgili sorun yaşayabiliriz. Sulama birliklerimiz, ziraat odalarımız ve Devlet Su İşleri'miz koordineli bir şekilde bu çalışmaları ortaya koyacak. Adıgüzel Barajı'ndaki su seviyesi geçen yıldaki kuraklık seviyesinin bile altında. Son yağan yağmurlarla birlikte barajdaki su seviyesinin bir miktar daha üst noktalara çıkacağını değerlendiriyoruz. Temennimiz tabi ki de tarımsal üretimimize bir zarar vermeden mevcut su varsa, bu suyu mutlaka sizler için kullanacağız. Önemli olan bu suyu dengeli bir şekilde, ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırabilmek. Bu bakımdan kaymakam arkadaşımızın koordinasyonunda, sulama birliklerimiz ve Devlet Su İşleri'miz ile birlikte muhtar arkadaşlarımızın da ilgili kurumlarla koordinasyonunu sağlayarak ortaklaşa çalışma gerçekleştireceğiz. Su varsa çiftçimiz için üreticimiz için mutlaka kullanacağız ama su yoksa, olmayan suyu yaratma imkanımız yok. O bakımdan dengeli ve ölçülü bir şekilde bir çalışma ortaya koyacağız.”

whatsapp-image-2022-06-22-at-17-41-57-1.jpeg

Yangın, uykumuzu kaçıracak önemli bir husus

Geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarını hatırlatan Vali Aksoy, “Dün itibariyle Marmaris'te orman yangını çıktı ve yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Zaman zaman vatandaşlarımız tarlasından, bahçesinde çalı çırpı yakalım, bunları yok edelim, diyebiliyor. Yangını kontrol edemediği takdirde önce tarım arazilerine ardından ormanlara sıçrayabiliyor. Bu konu bizim için çok hassas. Biz Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu olarak, kararlarımızı aldık. Ormanlık alanlara belirli yerlerden giriş ve çıkışları yasakladık, mangalı ve havai fişek kullanımını yasakladık. Böyle bir durumla karşılaştığımızda, işlerimizi bırakarak bu noktaya bakmak durumunda kalıyoruz. Her şeyden önce orada ormanlarımız, tarımsal arazilerimiz, meyve ağaçlarımız zarar görebiliyor. Orman içindeki canlılarımız zarar görebiliyor. Herkesin titizlikle bu hususu gündemine alması ve olumsuz bir durum gördüğünde vatandaşlarımızı uyarması ve güvenlik birimlerimize durumu bildirmesini istiyoruz. Yangınlar, yazın her zaman uykumuzu kaçıracak önemli bir husus. Bu konuda herkesin duyarlı olması çok önemli. Benim de sizlerden isteğim, bu yönde gayret göstermeniz. Bu gayret neticesinde bu yılı en az yangınla veya hiç yangın çıkmadan atlatabilmeyi hedefliyoruz. Yangın oluşturabilecek her türlü ihtimali ortadan kaldırmamız gerektiğini de belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2022-06-22-at-17-41-57.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler