NAZİLLİ'DE 82 MAHALLENİN TEK KADIN MUHTARI

NAZİLLİ'DE 82 MAHALLENİN TEK KADIN MUHTARI

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 3 dönemdir Turan Mahallesi muhtarlığı görevini yürüten ve ilçenin tek kadın muhtarı olan Serpil Akçasakız, mahalledeki tüm hayallerini gerçekleştirdiğini söyledi.

NAZLI ALTINAYAR (ÖZEL HABER)- Nazilli'de 2009'dan beri Turan Mahallesi Muhtarlığını yapan Serpil Akçasakız, 11 yıldır süren muhtarlık hayatını Havadis Gazetesi'ne anlattı.

Muhtarlığa ilk olarak 2009’da adaylığını koyan Serpil Muhtar, “İlk muhtarlık işlerine, muhtar azası olarak başladım. Mevcut muhtarımız Arif Koç görevi bıraktığında ben aday oldum. Ben muhtarlığa adaylığımı koymadan önce, bir önceki muhtarımızın yanında 1 sene tecrübe kazandım. Bir muhtar görevi  bırakacağı zaman halk ona güvenir,  onun yetiştirdiği muhtara oy verir.” dedi.

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(7).jpeg

“ 3 ERKEK ADAYIN OY TOPLAMINI AŞARAK SEÇİLDİM...”
İlk seçim ile birlikte adından sıkça söz ettiren muhtar, tek kadın muhtar olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü : 
“Aydın  genelinde 450 muhtar arasında 7-8 tane kadın muhtarız. Nazilli’de 82 muhtar arasında tek kadın muhtarım. Evet tek olmak çok güzel bir şey.  Bu seçimde de adaylığımı koyarak devam edeceğim. İlk seçimde 3 erkek ve ben aday olduk. 3 erkeğin oy toplamını aşarak ben seçildim. Sonraki seçimde tek adaydım. Bu dönemde de bir kadın adayımız vardı ama ben kazandım.  İlk seçimimde 2009’da bir kadının eşine şunu söylediğini hatırlıyorum, ‘ Şimdiye kadar nereye istediysen oraya oy attım, şimdi sen benim dediğime atacaksın. Bu kadına oy vereceğiz’ demişti. O zaman için bu kadındım. Bu kadına oy vereceğiz diyorlardı. Bu şekilde 3 dönem geldim.” 

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(3).jpeg

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ TÜM HAYALLERİMİ MAHALLEMDE GERÇEKLEŞTİRDİM...”
Çocukluğundan beri hayalini kurduğu tüm projeleri mahallesinde hayata geçirdiğini kaydeden Akçasakız, “Sağlık Ocağı hayalim çocukluğumdan beri  vardı. Orada annemin, babamın hayatı kurtulabilir diye düşünüyordum. Mahallede çok yaşlı vatandaşlarımız var. Pazar yerimizi hizmete açtık. Alzheimer bilekliği dağıtmaya başladım. Hastalarımıza bileklik takıyoruz, iletişim bilgilerini yazıyoruz. Bu çalışmayı ilk kendi mahallemde başlattım, daha sonra tüm Türkiyeye yayıldı. Türkiye’nin dört bir yanına ücretsiz şekilde gönderiyorum.  Nazilli’deki ilk boğa güreşini de ben düzenledim. Güreşten gelen gelirleri de Nazilli’de ihtiyacı olan kız öğrencilerimize bağışladık. Güzel Nazilli’miz için hayallerimiz hiç bitmiyor. Soğuk hava deposuna ihtiyacımız var. İncirimiz, kestanemiz, elmamız, portakalımız, çileğimiz, aklınıza gelecek her ürünümüz var eğer soğuk hava depomuz olursa, bu üreticimiz için büyük bir fırsat olur. Çivril’de 38 tane soğuk hava deposu var, burada niçin olmasın?” dedi.

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(2).jpeg

“BAŞKAN BEYİN EVİNİN KALDIRIMINDA OTURUP BEKLİYORDUM...”

Her işin zorluğu olduğu gibi muhtarlığın da zor yanlarının olduğu söyleyen  Serpil Muhtar sözlerine şu şekilde devam etti : 
“İlçede görevli 82 tane muhtardan tek kadın muhtarım. Çeken oluyor,  çekemeyen oluyor. Önceki dönem Belediye Başkanımız Haluk Bey mahallemizde oturuyordu. Mahalleye bir hizmet getiriyordum, bu sefer de Haluk Bey’e ‘sen o mahalledesin ondan yapıyorsun’ diyorlardı. Gezi düzenliyordum, Turan Mahallesi’ne araba veriyorsunuz diyorlardı. Öyle bir şey yok, siz isteyin siz de ısrarcı olun yapılır diyordum. Ben Haluk beyin evinin kaldırımında oturup bekliyordum. Beni görünce” yine mi” diyordu.Bu dönem ki Belediye Başkanımız Kürşat Bey  bu mahallede mi oturuyor?  Ben isteklerimi söylüyorum ,başkanımız da sağ olsun yardımcı oluyor. Başka muhtarların benden istekleri de oluyor. Ben elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Bu sabah başka bir mahalleden vatandaş geldi. İhtiyacı olan şeyleri söyledi. Bu mahalleden değilmiş, ama buraya gelmiş. Onları da geri çevirmeden yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(8).jpeg

“BELEDİYE MECLİSİNDE MUHTARLARIN DA SÖZ HAKKI OLMALI...”
Yerel yönetimde muhtarların çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Akçasakız “İsterim ki kanunlar değişsin, muhtar Belediye Meclisi’ne seçimsiz girsin. Çünkü mahalledeki sorunu bizden iyi kimse bilemez. Vatandaşın geçiminden, barınmasından aklınıza gelebilecek her şeyden muhtarın haberi vardır. Bir belediye başkanı bilemez, bilir ama bileceği kadarını bilir. Ama muhtar mahallesine hakimdir. Belediye Meclisi’nde bizim de sözümüzün olması gerekiyor.” dedi.

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(4).jpeg

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(1).jpeg

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33-(9).jpeg

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.22.39.jpeg

whatsapp-image-2021-01-27-at-19.20.33.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler