Nazilli’de çiftçilerin su sorunu konuşuldu

Nazilli’de çiftçilerin su sorunu konuşuldu

İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve İYİ Parti Nazilli İlçe Teşkilatı ile birlikte Nazilli’nin Yazırlı Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi.

HASAN CAN TUNÇER - İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Nazilli ziyareti kapsamında Yazırlı Mahallesi’nde çiftçilerle buluştu. Bölge üreticisiyle bir araya gelerek çiftçini sorun ve taleplerini dinleyen Milletvekili Sezgin’e,  Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Cihat Öztürk, Nazilli Belediye Başkan Vekili ve Nazilli Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Soner Yelkovan, İYİ Parti Nazilli Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanı Gonca Yelkovan ve İlçe Teşkilatı üyeleri eşlik etti.

Çiftçiler, Yazırlı ve Kırcaklı Mahalleleri arasına ve köy içine 2 adet sondaj kuyusu çalışması istediklerini dile getirirken, bölgedeki su sorununun çözümü için çalışmaların yürütüldüğünü belirten Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan durumu şunları söyledi:

Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Virüs, deprem derken kuraklık sorunu da ön plana çıktı. Maalesef bu konuda yeterli programlama yapılmadı. Sulama birliği ile görüşmemiz neticesinde bir çalışma yürütüyoruz. Encümende bu konuyu değerlendirmeye aldık. Kararı geçirdik, önerilen yerlerde kendi imkânlarımız dâhilinde gereken çalışmaları yapıp Sulama Birliği’ne devredeceğiz. Sulama Birliği de çiftçilerimizden ücreti karşılığında sulamasını yapacak. Çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek için elimizden geleni yapıyoruz.

"Tarıma yapılan yatırım karşılıksız kalmaz"

19 yıllık AK Parti iktidarında ülkenin susuz bırakıldığını öne süren  İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, “Sadece Aydın değil, Türkiye genelinde bu sorunla karşı karşıyayız. Biz bu konuda iktidarı muhalefet olarak uyardık. Son olarak 2 ay önce Aydın’da kuraklık sorunu yaşanacağı ortaya çıkınca Çiftçilerimiz, gerekli tedbir alınmaması, yanlış idare ve kullanım yüzünden iflas noktasına geldi. Ben ilgili bakanlıklara konu hakkında soru önergesi verdim. Hiç tatmin edici cevaplar gelmedi. Meselenin özellikle Aydın gibi tarıma dayalı bölgelerde çok büyük soruna yol açtığını anlatmaya çalıştım. Türkiye’nin tarım konusunda daha büyük atılımlara ihtiyacı var. Mevcut sistemle bunu yapmamız mümkün değil. Bambaşka sulama metotlarına geçmemiz gerekir. Bunun için de büyük yatırımlara imza atmak gerekir ama tarıma yapılan yatırım hiçbir zaman karşılıksız kalmaz” diye konuştu.

"Umudumuz yağmur olmamalı!"

Tarımın Türkiye için büyük bir nimet olduğunu ancak yeterli değerlendirme yapılmadığını savunan Milletvekili Sezgin, “Avrupa’nın en büyük tarım ihracatçısı ülke Hollanda’dır. Toplam yüz ölçümleri Konya ovasının 4’te 3’ü bile değil. Bu yüzden isteyerek, destek vererek bu duruma ulaşabiliriz. İmkansız bir şey istemiyoruz. Umudumuz yağmur olmamalı! Türkiye tarım konusunda kendi kendine yeten bir ülke konumundayken, bugün maalesef tarım haince ihmal edildiğinden ithalata dayalı bir ülke oldu. Buğdayı, tahılı bile ithal eder durumdayız. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu durum değişecek. Artık iktidardan bu konunun yanı sıra ekonomiden dış politikaya kadar her konuda olumlu bir şey beklemenin yanlışın ta kendisi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"Uygur Türkleri için de aynı hassasiyeti bekliyoruz"

Milletvekili Sezgin, AK Parti iktidarına eleştirilerde bulundu. Hükümetinin Filistin meselesine olduğu kadar Doğu Türkistan’da eziyet altında tutulan Uygur Türklerini de önem vermesi gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Sezgin, “Elbette Filistin’de yaşananlar Türkiye’nin meselesi ama biz iktidardan Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız için, zulüm altında olan Uygur Türkleri için de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Evet, Filistin Türkiye’nin davasıdır ve İsrail’in yaptığı fevkalade yanlıştır. Mescidi Aksamıza saldırılması kabul edilebilir değildir. Buna hepimizin tepki göstermesi gerekmektedir. Bu tepki ortaya konulduğunda her ne koşulda olursa olsun bu tepkinin eleştirilmesi doğru değildir” dedi.

"19 yıl boyunca Filistin'in durumu daha kötüye gitti"

AK Parti iktidarı boyuncu Filistin’in daha kötü bir duruma düştüğünün altını çizen Milletvekili  Sezgin, “Filistinli kardeşlerimiz çok ağır eziyete tabi tutulmaktadır. Mescidi Aksa hepimizin kutsal mekânıdır. Ancak şunu eklemek istiyorum; 19 yıl önce Türkiye, Filistinlilere çok daha kuvvetli bir şekilde sahip çıkıyordu. Bir nevi Filistinlilerin hamisi konumundaydı ve koruyordu. Bakın 19 yıldan beri Filistin’in durumu çok geriye gitti. Filistin’i koruyoruz diye hamaset nutukları çeken iktidar, Filistinlilerin beklediği yardımı sağlayamadı ve 19 yıl boyunca Filistinlilerin durumu daha kötüye gitti” görüşlerini aktardı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler