Nazilli’de esnaf ve sanatkarlara 200 milyon lira kredi desteği sağlandı

Nazilli’de esnaf ve sanatkarlara 200 milyon lira kredi desteği sağlandı

Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç, 2023 yılının Ekim ayına kadar esnaf ve sanatkarlara 200 milyon lira kredi desteği sağlandığını açıkladı. Öztunç, zor günler geçiren esnafların yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Ticaret Bakanlığı esnaf ve sanatkarlara desteğini sürdürüyor. 2003 yılından bugüne kadar kullandırılan kredilerin toplam tutarı 416 milyar liraya yaklaştı.

2002 yılında esnaf ve sanatkarlara 5 bin liraya kadar limitli faiz indirimli kredi kullandırılabiliyordu. Bugün işletme kredilerinde üst limit 500 bin liraya kadar yükseltildi. İş yeri ve taşıt edindirme kredilerinde ise 1 buçuk milyon liraya kadar finansmana erişilebiliyor.

Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç, Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç, 2023 yılının Ekim ayına kadar esnaf ve sanatkarlara 200 milyon lira kredi desteği sağlandığını söyledi.

“Yıl sonunda 225 milyon lirayı bulacak”

Zor günler geçiren esnafların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Öztunç, “Parasal sıkılaştırma döneminde bankalardan kredi alabilmek zorlaşıyor. Biz kooperatif olarak mücadelemizi veriyoruz ama esnaflarımız zor günler geçiriyor. 2022 yılında 150 milyon lira kredi imkanı sunmuştuk. Bu rakam 2023 yılı Ekim ayı itibarıyla 200 milyon liraya ulaştı. Yıl sonunda 225 milyon lirayı esnafımıza vermiş oluruz. Faiz piyasasının hareketlenmesi ve faiz oranlarının yüzde 0,5’ten yüzde 17’ye yükselmesi esnafı zor durumda bıraktı. Ekonomimizin daha iyi olmasını ve bu rakamların düşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

“Üst limitimiz yok”

Öztunç, üyelerin belirlenen şartları sağlaması halinde diledikleri kredi limitlerine ulaşabildiklerini hatırlatarak, “Son dönemlerde kredi ödemelerini yaparken meslek gruplarına göre bir çizelge oluşturuyoruz. 24 Temmuz itibarıyla meslek gruplarına NACE kodu getirildi. Her meslek grubu kendi NACE koduna sahip. Bakanlığımızın bu uygulamasını doğru buluyorum. Bu krediler, esnafın işletmesinde kullanması için hazineden verilen paralar. 500 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz ama üst limitte bir kısıtlamamız yok. 500 bin lira kredi kullanan esnafımız, 5 yıl sonunda 756 bin lira ödüyor.” ifadelerini kullandı.

Öztunç, Türkiye genelinde bin 100’e yakın kooperatifin sıkı denetim altında tutulduğunu, kooperatif olarak kredi ödemelerini geri alma konusunda başarılı bir kooperatif olduklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.