Nazilli’de özel okul ücretlerine gelen zam, öğrenci sayısını düşürdü

Nazilli’de özel okul ücretlerine gelen zam, öğrenci sayısını düşürdü

Özel okul ücretlerine gelen yüzde 65’lik zam, eğitimi olumsuz etkiledi. Yaşanan fiyat artışları nedeniyle Nazilli’de özel okullarda okul öncesi eğitim alan öğrencilerin sayısında düşüş yaşandı.

Özel okul ücretlerine 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak en yüksek zam oranı yüzde 65 olarak açıklandı.

whatsapp-image-2023-09-15-at-16-52-19.jpeg

Özel okul ücretleri zam oranı 2022-2023 yılında yüzde 37'ydi. Yaşanan fiyat artışı eğitimde yeni tartışmaları beraberinde getirirken, öğrenci sayısında düşüş gözlemlendi.

whatsapp-image-2023-09-15-at-16-52-19-1.jpeg

Öğrenci sayısı düştü

Nazilli’de özel bir anaokulunun işletmecisi Esin Ülkü Beyazıt, kontenjanlarının yüzde 75 oranında dolu olduğunu söyledi. Beyazıt, “2007 yılından bu yana 3-6 yaş arası çocuklara yılın 12 ayı eğitim veriyoruz. Bu yıl oluluk oranlarımız yüzde 75 oranında. Geçen seneye oranla biraz daha geriden geliyoruz. Fiyatlara gelen yüzde 65’lik zam da öğrenci sayısını düşürdü. Temmuz ayı itibarıyla her şeye zam geldi, KDV oranlarımız yüzde 8’den yüzde 10’a yükseldi. Tam gün ücretimiz 6 bin lira. Yarım güne zaten fazla talep yok.” dedi.

whatsapp-image-2023-09-15-at-16-52-20-2.jpeg

Gıdadaki artışa dikkat çekti

Gelişim çağındaki çocukların beslenmesinin büyük önem taşıdığının altını çizen Beyazıt, “Gıda fiyatlarının artmış olması bizim sektörümüzü çok etkiliyor. Çünkü çocuklarımız genellikle her çeşit gıdayı tüketemiyorlar. Hazır gıda da kullanmıyoruz. Kendi mutfağımızda, kendi aşçımızla birlikte çocuklarımızın ihtiyacı doğrultusunda hareket ediyoruz. Gıda, enerji ve iş gücü maliyetlerinin artmış olması her sektör gibi bizleri de etkiledi. Gıda ürünlerini stoklamak gibi bir şansımız da yok. Ürünleri haftalık alıyoruz. Reçellerimizi, salçalarımızı mevsiminde taze olarak hazırlıyoruz. Bu şekilde evde olanı, doğal olanı, bereketli bir şekilde öğrencilerimize sunuyoruz.” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-15-at-16-52-20-1.jpeg

“Bu yıl ara zamma ihtiyaç yok”

Okulların yıllık ücretlerinin dönem başında belirlendiğini belirten Beyazıt, geçtiğimiz yıl Ocak ayında yapılan ara zammı hatırlatarak, “Bu yıl ekonomi politikalarımız daha başarılı. Ödeme planlarımız, eğitim öğretim yılını kapsıyor. Bu yıl dönem boyunca fiyat artışı beklemiyoruz. Ara zamma ihtiyacımız olmayacak.” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-09-15-at-16-52-19-2.jpeg
Beyazıt, ilçede hizmet veren okul öncesi eğitim kurumlarının genellikle birbirine yakın ücretlerde hizmet verdiğini ve fiyatların muhit ve kuruma göre değişiklik gösterdiğini kaydetti. 

“Okul öncesi eğitimi gömleğin ilk düğmesi”

Şu anda 7 personelle 55 öğrenciyi okullara hazırladıklarını aktaran Beyazıt, “Okul öncesi eğitimi gömleğin ilk düğmesi. Yola çıkış felsefemiz bu. Çocuğun anne babasından sonra güvenebilip sosyal hayata adım attığı ilk ortam. Bu nedenle çok önemli. Her şeyden önce çocuğun sosyalleşmeye yoğun ihtiyaç duyduğu bir süreç. Biz sadece buradaki süreçte eğitmenler olarak rehberlik ediyoruz, uygun eğitim ortamını sağlıyoruz, çocuk çocukla öğreniyor, çocuk çocukla paylaşıyor.” sözlerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.