Nazilli'de usulsüzlük iddiaları boş çıktı

Nazilli'de usulsüzlük iddiaları boş çıktı

Nazilli’de parke taşı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddialarına açıklık getiren Beleye Başkanı Kürşat Engin Özcan, meclis toplantısında açtı ağzını yumdu gözünü. Başkan Özcan,“ Bu topraklarda bin yıl sonra doğacak çocuğun hakkını koruyoruz” dedi.

GÜNAY PABUŞÇU-Nazilli Belediyesi Mart ayı olağan Meclis toplantısında gündeme getirilen parke taşı ihalesi iddialarına yanıt, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve Fen İşleri Müdürü Çağatay Çimen’den geldi.  İki haftadır Nazilli kamuoyunu meşgul eden parke taşı ihalesi tartışmalarına son noktayı Başkan Özcan koydu. 

İhalede usulsüzlük yapıldığına yönelik iddialara açıklık getiren Başkan Özcan, kamu menfaatine aykırı bir eyleme imza atmadıklarını kaydetti.

Meclis üyesi Ali Ertürk ve AK Partili Bülent Sayar’ın ihale konusunda yaptığı açıklamaların ardından konuşan Başkan Özcan, “Nazilli’nin bir kuruşunu düşünüyorum. Ben ve arkadaşlarım burada bin yıl sonra doğacak çocuğun, yaşayacak insanın hakkını yemeyelim diye gecemizi gündüzümüze katıyoruz.” diyerek her iki siyasetçiye de gerekli cevabı verdi. 

“FİRMA BEDAVAYA YAPACAĞIM DESE YAPAMAZ”
Başkan Özcan, ihaleye katılan fakat eksik evrak nedeniyle değerlendirme dışında kalan firmanın farklı il ve ilçelerdeki ihalelerdeki verdiği tutarsız fiyatları da gündeme getirdi. Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Değerlendirme dışı olan evrak eksikliği nedeniyle firma, bu ihalede 16,90 lira teklif etti. Ancak aynı firma Buharkent ve farklı belediyelere teklifte bulunurken, daha yüksek bir teklifte bulunmuş. Buharkent’e 31,33 lira, Karacasu Belediyesi’ne 37,05 lira, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde ise 40 lira fiyat biçmişler. Sayın firma çıkıp gelse, ben bu işe bedavaya yapacağım dese, yapamaz. Kurula göre iş yasal ve mantık çerçevesi içerisinde olmalı. Nazilli’nin bir kuruşunu düşünüyorum. Ben ve arkadaşlarım burada bin yıl sonra doğacak çocuğun, yaşayacak insanın hakkını yemeyelim diye gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Nazilli’nin menfaatine her ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Burada da yasal bir iş yaptık. Kamu menfaatine aykırı bir eyleme imza atmadık. Arkadaşlarım sabah 02.30’a kadar bu işin mühendisliğini  kalem kalem hesapladılar.  Kimsenin bir kuruş hakkını yememenin şükrünü bir kez daha tattık. Yanlış yapmamak için verdiğimiz mücadelede tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.”

İTİRAZ SÜRESİNDE İTİRAZDA BULUNMADILAR
Fen İşleri Müdürü Çağatay Çimen de  ihalenin içeriğini kamuoyuyla paylaştı. Çimen, “İhale 9 Şubat saat 11.00’de komisyonun toplanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Aslında bu ihale her sene Nazilli Belediyesi’nde yapılan bir ihale. İhaleye 3 firma katıldı. 3 firmadan bir tanesi evrak eksikliği sebebiyle komisyon tarafından elendi. İş ortağı olan firmaların idari şartnamenin 7/1 maddesi a, b ve i bentlerinde yer alan belgeleri ayrı ayrı tutulması gerektiği belirtilmiştir. Burada a ve b bentlerindeki belgeler vardır fakat i bendindeki imalat tesis işletme ruhsatı ile şehir merkezine en fazla 20 kilometre uzaklıkta olduğunu gösteren kroki bulunmamaktadır. Ayrıyeten iş ortaklığıyla verilen teklifin pilot ortağının bu evrakı eksik değil, sanayi sicil belgesi, kapasite raporu TSE belgesi de eksiktir. Komisyon kararında geriye iki firmanın en avantajlı birinci ve ikinci teklifler olarak açıklanmıştır. Fakat yaklaşık maliyetlerin altında olmasına rağmen kırım oranının düşük olmasını gerekçe göstererek ihalenin iptaline ihale yetkilisinin onayına sunmuştur. Bu ihaleyi iptal ettiğimiz zaman kamu hizmeti aksayacağı, zaman kaybı yaşayacağımız ve fiyat artışı olacağı için iptal etmedik. Medya da 1 milyon 200 bin lira civarında zarar olduğu iddia edildi fakat firmanın teklifi yok hükmündedir. Komisyon firmanın teklifini elemiştir. 1 milyon 200 bin lira civarında bulunan teklif bulunmamaktadır. Kamu İhale Kurumu’na yolu açıktır, kendilerine de bunu yazılı olarak bildirdik. Fakat itiraz süresinde bir itirazda bulunmadılar. Biz rekabetin oluşmuş durumda olduğunu ve kamu hizmetinin aksamaması için devam ettirdik” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler