Nazilli'nin il olması bir başka bahara kaldı!

Nazilli'nin il olması bir başka bahara kaldı!

AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, Nazilli’nin de aralarında bulunduğu ilçelerin il yapılmasına ilişkin yapılan bir çalışma olmadığını söyledi. Özmen, “Bu konu yerel seçimlerden sonra gündeme getirilebilir. Türkiye’de uzun yıllardır il olmayı bekleyen onlarca ilçe var. Zamanı geldiğinde bu ilçelerimiz il olacaklardır, bu kaçınılmazdır” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin "Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” açıklamalarının ardından heyecanlanan Nazilli, 86 yıllık il olma özlemini dindirmek istiyor.

Son olarak AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, Nazilli il olacak mı sorusuna yanıt verdi.

Özmen, şu anda aralarında Nazilli’nin de bulunduğu birçok ilçenin il yapılmasına yönelik bir çalışmanın olmadığını ifade etti.

“Yerel seçimlerden önce zor”

Halihazırda il olacak ilçelerle ilgili yürütülen bir çalışmanın olmadığını belirten Özmen, “Şu anda bir gelişme yok. Yerel seçimlerden sonra gündeme getirilebilir. Türkiye’de uzun yıllardır il olmayı bekleyen onlarca ilçe var. Bu ilçelerin beklentisi yalnızca bugüne ait değil. Nazilli gibi uzun yıllardır bekleyen ilçelerimiz var. Zamanı geldiğinde ve zemini elverdiği ölçüde bu olacaktır, bu ilçelerimiz il olacaklardır, bu kaçınılmazdır. Bu işin zamanını söylemek şu anda çok güç ama yerel seçimlerden önce gerçekleşmesini zor görüyorum” ifadelerini kullandı.

İl olmak için, ilçenin nüfusunun en az 100 bin ve il merkezine de en az 30 kilometre uzaklıkta olması gibi 8 kriter bulunuyor.

Mevcut şehirleşme, ulaşım durumu, hinterlant, ekonomik çeşitliliği ve eğitim durumu da il olabilmek için kıstaslar arasında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.