NOTS Başkanı İşbilen’den araç piyasasına dikkat çeken yorum: Galericiye değil, yatırımcılara bakın

NOTS Başkanı İşbilen’den araç piyasasına dikkat çeken yorum: Galericiye değil, yatırımcılara bakın

Sıfır araç almak isteyenler bayilerde araç bulamamaktan şikayet ederken, sıfır araç bulanlar ise galeriden daha yüksek fiyatlara araç satın alıyor. NOTS Başkanı Suat İşbilen, galericilerin serbest piyasa ekonomisinde ticaret yaptıklarını ve vergi mükellefi olduklarını hatırlatarak, piyasada satılan araçların yüzde 80’inin vatandaşlar tarafından yatırım amacıyla alındığını ve yatırımcıların cebindeki parayı artırmak istediğini belirtti.

Otomotiv sektöründe sıfır araç sorunu büyüyor. Buna göre, yaklaşık 1 yıldır bayilerde sıfır araç bulunamazken, sıfır araç almak isteyenler peşinat ödeyip 3 ay ile 1 yıl arasında sıraya giriyor. Ancak aynı sıfır araçlar bazı galerilerde ve araç alım satım sitelerinde fahiş fiyatlarla satılıyor.

Nazilli Motorlu Araçlar Ticareti Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi (NOTS) Genel Kurul Başkanı ve Şentürk Otomotiv işletme sahibi Suat İşbilen, araç piyasasına farklı yorumlar getirdi.

Topun ağzına sürülen galericilerin serbest piyasa ekonomisinde ticaret yaptıklarını ve vergi mükellefi olduklarının altını çizen İşbilen, piyasada satılan araçların yüzde 80’inin vatandaşlar tarafından yatırım amacıyla alındığını ve yatırımcıların cebindeki parayı artırmak istediğine dikkat çekti.

whatsapp-image-2023-06-02-at-13-25-43.jpeg

“Millette para var”

İşbilen, “Aslında sıfır araç sorunu yok, talep çok fazla. Fabrika 30 araç üretiyorsa, 60 kişi aracı almak için sıraya giriyor. Bu millette para var. Kredi imkanı verilse piyasada kavga çıkacak.” dedi.

whatsapp-image-2023-06-02-at-13-25-44.jpeg

“Galericiye değil, yatırımcılara bakın”

Piyasada satılan araçların yüzde 80’inin yatırım amacıyla alındığını, vatandaşın cebindeki parayı artırmak için araçlara yatırım yaptığını belirten İşbilen, acil bir düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Galericilerin sıfır araçları yüksek fiyatlara sattıkları da kısmen doğrudur ama galericilerin serbest piyasa ekonomisinde ticaret yaptıklarını ve vergi mükellefi olduklarını unutmayalım. Bizler de sıfır araç alıp satabiliriz. Yasa dışı bir iş yapmıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken konu şudur. Aracı kullanmak için alanların oranı yüzde 20 iken, araçları yatırım amacıyla alıp satanların oranı yüzde 80. Basit usul vergi ödeyen bir berber, 3 tane sıfır araç alım satımı yapıyor. Bir doktor 500 bin liralık aracı, 700 bin liraya ilana koyabiliyor. Böyle bir dünya var mı? En yüksek ilanlara baktığınızda galericilerin değil, vatandaşların ilanları olduğunu görürsünüz. Asıl bu konuya bir düzenleme getirilmesi gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.