Önal: “Gübre çeşitlerinde yüzde 30, karma yemde yüzde 12 indirime gidiliyor”

Önal: “Gübre çeşitlerinde yüzde 30, karma yemde yüzde 12 indirime gidiliyor”

Hafta başı üre ve çay gübrelerinde yüzde 30 indirime gidildi, karma hayvan yeminin de yüzde 12 indirimle satılmaya başlanacağı duyuruldu. ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, “Üretimde kullanılan mazot, gübre ve elektrik maliyetleri de düşürülmeli.” diye konuştu.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, yem ve çeşitli gübrelerde indirime gidileceğini açıkladı.

Hafta başı üre ve çay gübrelerinde yüzde 30 indirime gidildiğini hatırlatan Önal, can gübresi, amonyum sülfat ve nitro power gübrelerinde de yüzde 30'luk indirim yapıldığını, yine bugünden itibaren karma hayvan yeminin yüzde 12 indirimle satılmaya başlanacağını duyurdu.

“Fabrikalara destek olunsun”
Üreticilerin en çok kullandığı 19 protein süt yeminin 1 torbasının 210 lira ile 240 lira arasında satışının yapıldığını hatırlatan Önal, Tarım Kredi Kooperatifince geçerli olacak fiyatların 190 lira ile 210 lira aralığına inmesini beklediklerini ifade ederek, “Sadece Tarım Kredi Yemi değil, ülkemizde kurulu irili ufaklı yaklaşık 500 yem fabrikası ve yem markası vardır. Bunlarında bu karar doğrultusunda fiyatlarını düşürmesi sağlanmalı, gerekiyorsa bu fabrikalara da destek olunmalıdır. Bu sağlandığı takdirde üreticilerimizin 8 Aralık’ta başlayan zamlı süt fiyatlarına göre en büyük maliyetlerinden olan yem fiyatları da makul fiyatlara inmiş olacaktır.” diye konuştu.

“Üreticinin girdi maliyetleri düşürülsün”
Gübre fiyatlarına getirilen yüzde 30 indirimin üreticiyi sevindirdiğini aktaran Önal, “Gübre fiyatları geçen yıla göre hala çok yüksektir. Devletimizden beklentimiz şudur: Üreten çiftçimizin üretimde kullandığı mazot, gübre ve elektrik maliyetleri üzerinde mutlaka çalışma yapılmalı, bu maliyetlerin düşürülmesi sağlanmalı ve çiftçimizin daha çok üretim yapmasının önü açılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.