Önal: “Üretimde günü kurtarmak değil, piyasada istikrar istiyoruz”

Önal: “Üretimde günü kurtarmak değil, piyasada istikrar istiyoruz”

Çiğ süt fiyatına yapılan yüzde 47 oranındaki artış yem fiyatlarına gelen zamla buhar oldu. ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, istikrarlı üretime dikkat çekerek, “Derhal ya yem fiyatları düşürülmeli ya da süte 1 lira 50 kuruş zam yapılmalı.” diye konuştu.

GÜNAY PABUŞÇU-Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatının litre başına yüzde 47 oranında artışla 3 lira 20 kuruştan 4 lira 70 kuruşa çıkarılmasını kabul etti. Açıklanan yeni fiyatın 8 Aralık 2021 itibariyle geçerli olması kararlaştırıldı. 

Dövizdeki artışa bağlı olarak yem fiyatlarına art arda gelen zamlar üreticinin sevincini kursağında bıraktı.

Üretici örgütlerinden Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, 8 Aralık'ta yürürlüğe giren çiğ sütteki fiyat artışının, yem zamları ile eridiğini belirterek Ulusal Süt Konseyi'nden çiğ süt litre fiyatına zam yapılmasını talep etti.

“Ya yem fiyatları düşürülsün ya da süt fiyatlarına zam yapılsın”

Önal, 29 Kasım gününden bugüne yem fiyatlarına torba başına Aralık ayı başında  30 lira, aralık ayı ikinci haftasında 10 lira ve geçen haftada 25-30 lira arasında zam yapıldığını hatırlatarak, “Bu zamlarla birlikte toplamda torba başına 65-70 lira zam yapıldı. Bakanlığımızdan isteğimiz, daha zamlı süt parasını alamayan üreticilerimiz, hayvanlarını kesime göndermeden önce ya derhal yem fiyatları düşürülmeli yada torba başına getirilen 65-70 lira zamın karşılığı olarak süte en az 1 lira 50 kuruş zam yapılmalıdır” diye konuştu.

“1 litre süte 1 kilo 200 gram yem almak istiyoruz”

Çiftçinin zamda ya da primde gözü olmadığını hatırlatan Önal, istikrarlı üretime dikkat çekerek, “Ancak bu zam sıkıntıyı bugün için çözecektir. Bizlerin ve tüm süt üreticilerinin beklentisi hiçbir zamam zam yada prim değildir. Biz istikrarlı maliyetlerle istikrarlı üretim yaparak düzenin sağlanmasını talep ediyoruz. Özellikle yem fiyatlarındaki artışı durdurmadan bu istikrarı sağlayamıyoruz. Bizler, bakanlığımızın belirlediği yem/süt paritesine uygun olarak 1 litre sütün satışı karşılığında 1 kilo 200 gram yem alabilmeliyiz. Bu düzenin kalıcı olarak sağlanabilmesi için yetkililerimizin doğru adımları atmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.