Önal; “Yeni süt fiyatları üreticiye umut oldu”

Önal; “Yeni süt fiyatları üreticiye umut oldu”

Çiğ süt destekleme priminin artırılmasının ardından çiğ süt alım fiyatı 1 lira artırarak, 5 lira 70 kuruşa çıkarıldı. ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, “Bu karar üreticilere umut oldu. Süt üreticisine tarihin en yüksek destekleme primi verildi.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının 1 Mart itibariyle çiğ süt destekleme primini 80 kuruş artırarak, 1 TL’ye çıkarmasının ardından Ulusal Süt Konseyi de, 4 lira 70 kuruş olan çiğ süt alım fiyatını 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle 1 lira artırarak, 5 lira 70 kuruşa çıkardı.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, yeni fiyatların ardından sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Süt üreticisine tarihi en yüksek destekleme primi”

Önal, çiğ süt destekleme primi ve çiğ süt alım fiyatında 7 liralık bir artış beklediklerini belirterek, “Çiğ süt alım fiyatının 6 lira olmasını, çiğ süt destekleme priminin de 1 lira olmasını bekliyorduk. Çiğ süt destekleme priminin 1 Mart’tan itibaren başlaması güzel oldu. Çiftçilerimiz 1 Mart’tan bu yana sattıkları sütlerden de destek alabilecek. Bu destek tarihte verilen en büyük destek. Bu güne kadar en yüksek destek 30 kuruş verilmişti. Güzel bir başlangıç oldu, üreticilerimize umut oldu.” dedi.

Alım gücüne dikkat çekti

Önal, Türkiye’deki süt fiyatının Avrupa’dan düşük olduğunu hatırlatarak, “Her ne kadar süt fiyatı Avrupa’daki fiyatlardan düşük görünse de ülkemizde, tüketicilerin satın alma gücü zayıf olduğu için bu destek çok yüksek yapılsaydı, pazarımızda sorun ve sorunlara neden olabilirdi. Tüketicimiz için her şey daha zor olabilirdi. Çünkü 100 lira olan peynir, belki 200 liraya çıkacaktı. Burada biz, 5 lira 70 kuruş - 6 lira arasında bir beklentimiz vardı. Bakanlıktan da bu rakamlara yakın bir rakam bildirildi.” diye konuştu.

“Süt fiyatı Nisan sonu gözden geçirilecek”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ayağının tozuyla güzel bir başlangıca imza attığının altını çizen Önal, şöyle devam etti:

“Yeni fiyatlar beklentimizin 50 kuruş altında fakat içinde bulunduğumuz olağanüstü bir durum var. Çiğ süt destekleme priminin 3 aylık olarak verilmesi kararlaştırıldı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsıyor. Çiğ süt  alım fiyatı da 1 Nisan’dan itibaren başlayacak. Nisan sonu tekrar gözden geçirilecek. Yeni fiyatlarda maliyetler ne kadar çok olursa, süt fiyatında piyasanın genel gidişine göre değişim yaşanabilecek. Yaz günleri yaklaşıyor.Burada turizm sezonu da pazarın hareketinde etkili olacak. Bu yönden bence olumlu bir karar alındı. İnşallah hayırlara vesile olur.”

“Artan maliyetler durdurulsun”

Önal, sürekli artan maliyetlerin durmasını beklediklerini, sektörde istikrarsızlığa yol açan fiyatların bir an önce düzeltilmesini istediklerini vurguladı.

“Yem fiyatları düşürülsün ”

Torba yem fiyatlarının 300 lira bandında olduğunu hatırlatan Önal, fiyatların yüksekliğinden yakınarak,  fiyatların 200 lira bandına düşmesini beklediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.