Önal’dan artan yem fiyatlarına tepki: Üreticinin sevinci kursağında kaldı

Önal’dan artan yem fiyatlarına tepki: Üreticinin sevinci kursağında kaldı

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatının 4 lira 70 kuruş olarak belirlenmesinin ardından yem fiyatlarına zam geldi. Çiftçinin sevincinin kursağında kaldığını belirten ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, sürekli artan yem fiyatlarına tepki gösterdi.

GÜNAY PABUŞÇU - Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu 8 Aralık'tan geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 4 lira 70 kuruş olarak belirledi. Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Pakdemirli, "Son dönemde artan maliyetlerden dolayı süt fiyatlarının güncellemesi gerekiyordu" dedi.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarının ardından süt üreticisi büyük sevinç yaşadı; ancak bu sevinç kısa sürdü.

Çarşamba günü yem fiyatlarında torba başına 30-35 lira arasında gelen zam, üreticiyi kahretti.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, yem fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

fbb394ba-caf9-41e4-aa81-55458c688e00.jpeg

“Yeme gelen zam, moralimizi bozdu”

Önal, “Çiğ süt fiyatlarına 29 Kasım pazartesi günü akşam saatlerinde, Ulusal Süt Konseyi tarafından soğutulmuş çiğ sütün litre satış fiyatı 3,20 liradan 4,70 liraya çıkarıldı ve bu zam 8 Aralık tarihinde  başlayacak. Çiğ süt devlet desteği de litrede 0,20 kuruş olarak devam edecek. Çiftçilerimizin maliyetleri göz önüne alındığında, özellikle son aylarda sürekli artan yem fiyatları baz alındığında, yaklaşık yüzde 47 oranında zam yapılmış oldu. Bu müjdeli haber, üreticilerimizi umutlandırmış, bizleri sevindirmişti. Fakat sevincimiz çok kısa sürdü, zam açıklandıktan 2 gün sonra yem fiyatlarına torba başına 30 ile 35 lira arasında büyük bir zam daha geldi ve üreticimizin ve biz temsilcilerinin morali tamamen bozuldu.” ifadelerini kullandı.

“Çiğ süt litre fiyatına 0,80 kuruşluk ek zam gerekiyor”

Bölgedeki çiftçilerin en çok tercih ettiği 19 protein 2700 enerji süt yemi torba fiyatının 200-210 lira bandından 240-250 lira bandına yükseldiğini hatırlatan Önal, yeme gelen zamla birlikte çiğ sütün litre fiyatına 0,80 kuruş zam istediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın kilogramı ortalama 4 lira olan yem fiyatı karşısında 4,70 lira süt fiyatı açıklaması, süt-yem paritesine uygun bir fiyat olarak dikkat çekmişti. Zaten son 2 ayda yüzde 47’ye yakın artan yem fiyatlarına gelen bu yeni zam, üreticimizin moralini bozmuş ve bizlerin sevincini kursağında bırakmıştır. Çuval başına yapılan 30-35 lira zam nedeniyle, süt fiyat zammı başlamadan bu yem-süt paritesinin sağlanabilmesi için litre başına 0,80 kuruş ek zam gerekmektedir.” 

bf0d9afd-7aa7-4b72-ab86-dceb7927fc9c.jpeg

“Süt ile yem fiyatları arasındaki düzen sağlansın”

Üreticilerin 1 litre süt ile bin 200 gram yem alabilme imkanına sahip olmaları gerektiğine vurgu yapan Önal, süt ile yem fiyatları arasında bir düzen sağlanmasını gerektiğini belirterek, bakanlığa seslendi:

“Artık üreticimiz değişken yem fiyatlarından bıktı. Çiftçi köklü çözümlerle hesabını yapıp yapmayacağına karar vermek istiyor. Bu konuda bakanlığımızdan tek beklentimiz, yem fiyatlarındaki artışı  bir an önce durdurup, sektörümüzü sürekli olumsuzluğa iten süt fiyatları ile  yem fiyatları arasındaki  düzeni bir daha bozulmayacak şekilde sağlamasıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum