Özmen: “Bu karar, Anadolu basınına vurulan yeni bir darbedir”

Özmen: “Bu karar, Anadolu basınına vurulan yeni bir darbedir”

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, ‘Tasarruf tedbirleri’ genelgesinin yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayarak, “Bu karar, zaten zor durumda olan Anadolu basınına vurulan yeni bir darbedir” dedi.

GÜNAY PABUŞÇU - Nazilli’de 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi.

whatsapp-image-2021-07-24-at-12-58-08.jpeg

Basında sansürün kaldırılışının 113. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşen törene, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Cihat Öztürk, BBP Nazilli İlçe Başkanı Yaşar Dokumacı, DP Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Uysal, Memleket Partisi Nazilli İlçe Başkanı Ali Çetinkaya, MHP Nazilli İlçe Başkan Yardımcısı Hulki Karakaya, NAMDER Başkanı Remzi Erdemci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

whatsapp-image-2021-07-24-at-12-58-05.jpeg

Burada günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özmen, ‘Tasarruf tedbirleri’ genelgesinin yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti.

whatsapp-image-2021-07-24-at-12-58-07-1.jpeg

“Anadolu basınına vurulan yeni bir darbedir”

Özmen, “Maalesef hükümetin bize göre hatalı ve yanlış kararı oldu. Biz bu kararı üzülerek karşılıyoruz. Bu karar, zaten zor durumda olan Anadolu basınına vurulan yeni bir darbedir. Büyük fedakarlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, bu kararlarla önemli ölçüde gelir kaybetmeye başladı ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girdi. Ekonomik darboğazdan çıkamayacak olan yerel basın kuruluşlarımızdan bazılarının kapanması, meslektaşımızın da işsiz kalacak olması, ekonomik ve sosyal dengeleri bozmanın yanında, yerel demokrasiye de büyük darbe vuracaktır. Elbette ki kamuda tasarruf edilsin, elbette ki kamu kaynakları doğru ve yararlı bir şekilde kullanılsın. Bunu düşünen siyasilerin öncelikle kamu kurum ve kuruluşlardaki har vurup harman savurmayı gözden geçirmesini, kağıt üstünde değil ama pratikte kamu zararı oluşturan durumları incelemelerini isteriz. Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak olmasını, gazetelere ilan ve reklam verilemeyecek olmasının hangi akla mantığa sığdırıldığını maalesef anlayamıyoruz. Ulusal gazeteleri bilemeyiz ancak yerel gazetelerin şehrin hem belleği hem de o şehrin sesi olduğunu unutmamak gerektiğini söylemek istiyoruz. Bugün yerel gazeteleri unutanların yarın da kendilerinin bizler tarafından unutulacağını hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

whatsapp-image-2021-07-24-at-12-05-57.jpeg

“Sizin siyasi oyun aktörleriniz değiliz”

 Yerel gazetelerin mevcut sorunlarının iktidar partisi ve muhalefet partileri tarafından görmezden gelindiğine dikkat çeken Özmen, “Bu sorunları yaşayan ve bu sorunla yüzleşen maalesef yerel basın mensupları ortada kaldı. Bizler adaletli olacaksak hükümetin bu yanlış tutumunu eleştirip, tepki gösterdiğimiz gibi yapmacık bir şekilde yanımızda olduğunu söyleyen muhalefet partilerine de tepki gösteriyoruz. Bizler sizin siyasi oyun aktörleriniz değiliz. Bugün yerel siyasete baktığımızda da değişen maalesef çok farklı bir durum yok. Nazilli gibi 30’u aşkın meclis üyesi olan bir ilçede maalesef bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar siyaset yapan meclis üyesi yerel gazetelere abone oluyor, özel günlerde ise kutlama ilanı deyince hepsi kayıplara karışıyor. Siyasi parti ilçe başkanlarının birçoğu ise topu basın sorumlularına atarak günü kurtartmaya çalışıyor. Destek sözleri ise ancak havada kalıyor. Yerel gazeteler elbette ki halkın sesini duyurmaya çalışan yayın organlarıdır; ancak siyasilerin ve iş adamlarının da kendi reklamlarını yaptığını unutmamak gerekir” ifadelerine yer verdi.

whatsapp-image-2021-07-24-at-12-05-57-1-001.jpeg

Öte yandan, programa katılım sağlayamayan CHP Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız ile İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in kutlama mesajları törende okunurken, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, bir gelenek haline gelen basın mensuplarının fotoğraflarını çekme uygulamasıyla o anları ölümsüzleştirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler