Yıldız; “Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik teklifi anayasaya aykırı!”

Yıldız; “Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik teklifi anayasaya aykırı!”

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik teklifine tepki göstererek, 31 maddeden oluşan teklifin en az 20 maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

GÜNAY PABUŞÇU - TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplandı.

Akyürek, Türkiye'nin turizm geliri hedeflerine ulaşması, turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları ve mevzuattaki eksiklikleri gidermeye yönelik çözüm olması için kanun teklifinin hazırlandığını söyledi.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da, 31 maddeden oluşan teklifin en az 20 maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ederek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

 “Bu kanunda belediyenin yetkisini aldıktan sonra sadece belediyenin gelirlerine engel olmuyorsunuz değerli arkadaşlarım. İkincisi, ticaret odasının gelirlerine de engel oluyorsunuz; üçüncüsü, esnaf ve sanatkârlar odasının gelirine de engel oluyorsunuz. Bu Anayasa’ya her şeyden önce aykırıdır çünkü onlara göre kendi kanunları vardır. Yani siz şunu diyorsunuz: “Biz belediye başkanı, ilçe belediyelerinin bütün yetkilerini elinden alacağız, yetmiyor ticaret odasının başkanlarının yetkilerini, üyelerinin yetkilerini alacağız, yetmiyor esnaf sanatkârlar odasının yetkisini alacağız. Yani sizler turizmde gelen bütün ruhsatnameyi -işte Turizm Bakan Yardımcısı burada- turizm belgesi vererek kendinize bağlamak istiyorsunuz.”

Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi olarak değişikliklerin Genel Kuruldan geçmesi  halinde  Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını vurguladı.

Turizmcilerin otellerini boyatacak maddi imkanı dahi yok

Turizm sektörünün içinde bulunduğu durumu anlatan, tespit ettikleri yanlışlıkları aktaran Yıldız, “Ya ben otelin boyasını yapamıyorum Hüseyin.” İki otel sahibiyim, gittim 200 bin lira kredi çektim çoluğumu çocuğumu geçindirmek için, biz bu durumdayız.” Bizim yapmamız gereken bu kanun buraya geldiğinde bunu yapacağımıza şunu yapmalıydık. Arkadaşlar, biz her işletmeciye 1 milyon lira kredi ödeyeceğiz, beş yıl uzun vadede iki yıl ödemesiz, yeter ki o insanlar ayakta kalsın. “Acenteler gelin kardeşim, 100’er bin lira size para veriyorum, beş yıl sonra ödeyin bu parayı.” Bunları yaşatmak zorundayız onlara biz bitirdiğimiz zaman turizmi bir daha göremeyiz” ifadelerine yer verdi.

Teklifte yer alan seyahatle ilgili önerileri de eleştiren CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “Bu teklif konunun taraflarıyla istişare edilmeden, görüşülmeden hazırlanmıştır” sözlerini kaydetti.

thumbs-b-c-b3a61515a29c932aacc4a72a193e561a.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler