Zeytinde verim düşük, piyasa yine fırlayacak

Zeytinde verim düşük, piyasa yine fırlayacak

Dünyanın önde gelen zeytin üretim merkezlerinden Aydın’da etkili olan aşırı sıcakların ve ilkbahar yağışlarının zeytin rekoltesini olumsuz etkilediği belirtildi. Litresi 200 liranın üzerinden satışa sunulan zeytinyağındaki artışların devam edeceği öngörüldü.

Dünyanın önde gelen zeytin üretim merkezlerinden Aydın'da hasat heyecanı başladı.

Binbir emekle toplanan ve fabrikadaki işlemlerinin ardından yağa dönüşen zeytinde, yeni sezonu değerlendiren Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, iklim değişikliğinin zeytin rekoltesini olumsuz etkilediği bildirdi.

whatsapp-image-2023-10-02-at-17-16-06.jpeg

“Yüzde 50 rekolte kaybıyla karşı karşıyayız”

Küresel iklim krizinin tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de olumsuz etkilediğini belirten Kırlıoğlu, “Zeytin ağacı iki senede bir ürün veren bir ağaç. Tabiatı gereği zeytin ağacı bir yıl bol mahsul verirken, ertesi yıl çok daha az hatta kimi zaman hiç meyve vermeyebilir. Zeytinde geçen yıl “var yılı” diye tabir ettiğimiz verimli bir sezon geçirdik. Bu sene için verim bölgeden bölgeye göre değişiyor. Bazı ağaçlarımızda ürün var, bazılarında yok. Etkili olan aşırı sıcaklar ve ilkbahar yağışları tüm ürünleri etkilediği gibi zeytini de olumsuz etkiledi. Bu yıl zeytinin olmamasını doğal karşılıyoruz ama şu anda yüzde 50 oranında bir rekolte kaybıyla da karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Zeytinyağında fiyatlar yükselecek

İspanya başta olmak üzere Güney Avrupa ülkelerinde yaşanan kuraklığın vurduğu zeytinyağı fiyatlarının Türkiye’ye de artış gösterdiğini hatırlatan Kırlıoğlu, “Şu anda zeytinyağında toptan alım satım fiyatımız 200 lira. Bu fiyatı internet alışverişlerinde 200 liranın üzerinde de görebiliyoruz. Mahsulün olduğu yerde talep artacaktır ve zeytinyağı fiyatları da yükselecektir. Ülkemiz ve çiftçilerimiz için iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. Yağmurdan zarar gören ürünlere baktığımız fındık, üzüm, kayısı ve incir pahalı. Dolayısıyla da zeytinyağı da pahalı olacaktır diye tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum