1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. CHP'li Yıldız: "JESler bu şekilde devam ederse Aydın çölleşecek"
CHP'li Yıldız: "JESler bu şekilde devam ederse Aydın çölleşecek"

CHP'li Yıldız: "JESler bu şekilde devam ederse Aydın çölleşecek"

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Aydın'daki jeotermal enerji tesislerinin doğa ve insan yaşamına etkisini gündeme taşıdı.

A+A-

GÜNAY PABUŞÇU-CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşma yaptı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a  çalışmalarından ötürü teşekkürlerini sunan Milletvekili Yıldız, "Aydın’da JES'lerin bize verdiği zararı şöyle kendiniz görün. Geçen hafta ben oradaydım. Yine, bakın, şu otoyolda çektim, şu şekilde Sayın Bakanım. Yine, Aydın’da ölüm sayısında 2’nci sıradayız. Yine, şurada Sayın Bakanım, otuz yıllık zeytin ağaçları, görüyorsunuz, JES’ler bu hâle getirdi Aydın’ı. Şurada, yine, yirmi yıllık incir ağacımız bu hâle geldi. Yine, zeytin ağacımız ve şurada da Hasan amcanın oğlu hüngür hüngür ağlıyor. Bu da incir ağacına JES’lerin verdiği zarar. Sayın Bakanım, tabii ki enerjiden faydalanacaklar, biz buna karşı değiliz ama çevreye uyum sağlayacak yatırımlarla bunu halletmemiz gerekiyor. Şu an orada yapılan JES elektrik santrallerinin yüzde 70’i çevreye zarar veriyor; yüzde 30’u da gerçekten uyguluyor, çevreye zarar vermiyor" dedi.

Çevreye zarar veren tesisleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne defalarca bildirdiklerini ancak konunun küçük cezalarla geçiştirildiğini aktaran Milletvekili Yıldız, Aydın'ın çölleşme tehlikelisiyle yüz yüze kalacağını birdirdi. Yıldız, şöyle konuştu: "TBMM Komisyon  personeli gidiyor, herhangi bir şey yapmadan, ufacık bir ceza kesilerek geri dönüyor. AK PARTİ’li Aydın milletvekili arkadaşlarımız burada, kendileri şu an anket yapsa Aydın’ın yüzde 99’u bu projeye karşı. Gelin, beraber, jeotermal elektrik santralleri yerine halka faydalı şeyler yapalım. Yani evleri ısıtabiliriz, seracılıkta kullanabiliriz. Eğer bu şekilde devam ederseniz, inanın ki on yıl sonra Aydın çölleşecek Sayın Bakanım."

Bir Çin firması tarafından Akbük ve Didim Koyları'nda deniz patlıcanlarının katledildiğini vurgulayan Milletvekili Yıldız," Didim civarında deniz patlıcanları toplanıyor. Sizinle ilgisi yok gibi ama çevreyle ilgisi var. Bu deniz patlıcanları özellikle yılda 150 bin ton kumu temizliyor, denizi temizliyor ama maalesef, bir Çin firması 200-300 tane tekne kiralayarak… Şu an Akbük Koyu’nda ve Didim koylarında 400 tane tekneyle katliam yapılıyor. Bunun da bir an önce durdurulması gerekiyor. Aksi takdirde, önümüzdeki dönemde… Hepimiz biliyoruz ki önümüzdeki dönem Türkiye’nin kurtuluşu hizmet sektöründe yani turizm sektöründedir. Bugün İspanya 120 milyar dolar ciro yaparken biz hâlâ 34 milyar dolardayız. Sizin hedefiniz, 2023 ’te turizmden 75 milyar dolar gelir elde etmek.  Eğer böyle giderse, bu şekilde turizmimizi de katletmiş oluruz. Bütçenizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT