136 bin TL maaşla elektronikçi aranıyor! 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlıyor

136 bin TL maaşla elektronikçi aranıyor! 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlıyor

Almanya'da ulaşım sektörünün devi Deutsche Bahn, ulaşımdaki sorunlara nitelikli çözümler sunmak için bünyesine kalifiye eleman arıyor. Şirket uzmanları yurt dışından getiriyor. Şirketin kadrosuna Tunus'tan makinist, Türkiye'den elektronikçiler alınıyor. Almanya'da makinistler ortalama 4 bin euro, elektronikçiler ise ortalama 3900 euro aylık maaş alıyorlar.

Almanya'nın en büyük demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB), yeterli sayıda makinist ve ulaşım uzmanı olmadan hedeflenen ulaşım dönüşümünü gerçekleştiremeyeceği için yurt dışından eleman alımına yöneldi. Deutsche Bahn, 2019 yılı sonunda yurt dışından işçi alımı için özel bir bölüm kurdu.

Son üç yılda yurt dışından yapılan hedefli işe alımlar sonucu 700'e yakın uzman ile sözleşme imzalandı.

Bu bağlamda ağırlıklı olarak Tunus ve Mısır'dan makinistler, Türkiye'den ise elektronikçiler Deutsche Bahn bünyesine katıldı.

30 bin kişiye istihdam planı

DW Türkçe'nin haberine göre Deutsche Bahn, bu yıl yaklaşık 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlıyor. Demiryolu işletmeleri birliği Allianz Pro Schiene'ye göre, çevre ve iklim koruma açısından da önemli olan ulaşım dönüşümünün başarıyla gerçekleşebilmesi için her yıl 5 bin ila 10 bin ek makiniste gereksinim var. Ancak mevcut durumda yılda bin ila 2 bin yeni çalışan işe alınabiliyor.

Deutsche Bahn İnsan Kaynakları Müdürü Kerstin Wagner, Alman iş gücü piyasasının dramatik bir şekilde değiştiğini ve göçün bu sorunun çözümünün önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Wagner, sadece 2023 yılında, 2024'te işe başlamak üzere yurt dışından 350'den fazla uzman elemanın işe alındığını ifade etti.

Makinistlerin yanı sıra elektronikçiler, ray işçileri, inşaat mühendisleri, kamyon ve otobüs şoförleri ile üstyapı montajcıları da aranıyor.

Almanya'da makinistler aylık ortalama 4 bin euro (140 bin lira) elektronikçiler ise 3 bin 900 euro maaş alıyorlar.

Ulaşım sektöründe iş gücü açığı büyüyor

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) Yetenek Merkezi (Kofa) tarafından yapılan bir araştırma, Almanya'da ulaşım mesleklerindeki nitelikli iş gücü açığının giderek arttığını gösterdi. Alman Ulaşım Şirketleri Birliği de otobüs ve tramvay sürücülerine olan acil ihtiyaca sürekli dikkat çekiyor. Birlik, söz konusu alanlardaki sürücü açığı nedeniyle Berlin'de otobüs seferlerinin azaltılmasına yol açtığını bildirdi.

DB'den yapılan açıklamada son olarak 13 Mısırlı makinistin önümüzdeki Haziran ayında DB Regio Bayern'de çalışmaya başlayacağı bildirildi. Mısırlı makinistler, Kahire ve Münih'te dil kursları ve mesleki eğitimler aldı.

Devlet iştirakli DB, Almanya'da iş güvencesinin yüksek olduğu güvenilir işverenler arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.