Büyükşehir Antep Fıstığına El Attı

Büyükşehir Antep Fıstığına El Attı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin “Yeşil altın” olarak adlandırdığı ürünü Antep fıstığının üretimini artırıp, fiyat noktasında uluslararası piyasada rekabet etmesi için harekete geçti.Bu kapsamd...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin “Yeşil altın” olarak adlandırdığı ürünü Antep fıstığının üretimini artırıp, fiyat noktasında uluslararası piyasada rekabet etmesi için harekete geçti.

Bu kapsamda çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, kent genelinde fıstık bahçelerinde araştırma yaptı. Araştırma sonunda tespit edilen sorunların giderilmesi için fıstık bahçelerinde “erkek ağaç aşılama” projesi hayata geçirildi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Yavuzeli ilçesi Bedir köyünde fıstık bahçesinde yapılan aşılama çalışmasını yerinde inceledi.

Fıstık ağaçlarının tek tek kontrol eden Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, belediye olarak 7 ilçede 28 köyde 112 çiftçiyle projenin başlatıldığını bildirdi. Yılmaz, Gaziantep’te 1 milyon 300 bin dekar alanda Antep fıstığı üretildiğini, ancak 16 milyon adet verim veren ağacın tespit edildiğini söyledi.

Her yıl ortalama 50 bin ton üretimin planlandığını, dolu, don ve kuraklık gibi benzeri hususlardan dolayı bu üretimin her zaman gerçekleşmediğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ürünlerin bir yıl az bir yıl çok olması da piyasada dalgalanmaya neden oluyor. Fiyat dalgalanmalarına neden oluyor. Fiyatın aşırı dalgalanması Antep fıstığını ürünlerinde kullanmak isteyen sanayicileri tereddüte düşürüyor. İşte bu nedenden dolayı sürekli ürün akışını sağlayan bir sistemi kurmamız gerekiyor. Kurduğumuz bu sistemde fiyatı da piyasada rekabet edecek şekilde oluşturmalıyız. Piyasayla rekabet edilebilir ürünün üretimi için çiftçinin maliyetini karşılamak onun üzerine geçimini temin edecek bir gelir koymak, öbür taraftan da bu fiyatla da uluslararası piyasada rebaket etmek durumundayız.”

ÇİFTÇİNİN GELİRİ ARTIKÇA FİYAT DÜŞECEK

Kentte 50 bin ağaç üzerinde yapılan araştırmada, en az 5 bin erkek ağaç olması gerekirken, 300 tane erkek ağaç olduğunun tespit edildiğini ifade eden Yılmaz, bu şekilde döllenmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Çiftçinin istenilen mahsulü alması için mutlak surette döllenme probleminin giderilmesi gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in direktifleri doğrultusunda erkek ağaç aşılama projesini başladık. Bu yıl içerisinde en az bin ağacı aşılayacağız. Tabi hemen verim beklemeyeceğiz. Birkaç yıl bekleyeceğiz. Ama ondan sonra bu bahçelerde artık döllenme problemi çözüldüğü için çiftçinin geliri artmaya başlayacak. Çiftçinin geliri artıkça fiyatın çok yükselmesini istemeyecektir. Çünkü çok yükseldiği zaman bu defa alıcı almıyor. Büyük üreticiler piyasadan çekiliyorlar. İşte biz bu nedenden dolayı fıstık fiyatının rekabet edebilir bir fiyatta olmasını istiyoruz.”

Bugün dünyada en büyük fıstık üreticilerinın ABD ve İran olduğunu belirten Yılmaz, uluslararası piyasaya mal satılacaksa, onların fiyatlarıyla rekabet edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

HEDEFİMİZ YILLIK 100 BİN TON ANTEP FISTIĞI ÜRETMEK

Antep fıstığının miktarını artırmak için çaba sarfettiklerine vurgu yapan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ürünün miktarı artığı zaman çiftçinin doğal olarak geliri artacak, fiyat kendi rayına oturacak, biz uluslararası alanda rekabet edebileceğimiz bir seviyeye geleceğiz. Bu bizim için çok önemli. Aynı şekilde uluslararası gıda ticaretiyle uğraşan şirketlerde fiyatlar stabil gittiği Antep fıstığını tabi iştahla kapmak isteyecektir. Bugün çikolata fabrikaları, dondurma fabrikalar, aynı şekilde tatlı sektörü bunların hepsi Antep fıstığını çeşitli ürünlerinde kullanabilen sektörler. Bu sektörler stabil fiyattaki bir ürünü daha çok tercih edeceklerdir. Dalgalanmalar onları rahatsız eder.”

Verim artışıyla bu stabiliteyi sağlamaya çalışacaklarını aktaran Yılmaz, “İnşallah önümüzdeki dönemde bizim hedefimiz Gaziantep’te 50 bin ton değil, 100 bin ton kırmızı kabuklu Antepfıstığı üretmek. Yani ortalama şu anda Türkiye’de yaklaşık 130 bin tonlar dolayında Antep fıstığı üretildiğini düşünecek olursak bizim hedefimiz 100 ton üretmek” dedi.

Yılmaz, Antep fıstığı üreticiliği yapan çiftçilere, son baharda 1000 adet erkek Antep fıstığı fidanı dağıtılacağını kaydetti.

Çifçiler de fıstık bahçelerindeki döllenme sorununu çözecek projenin hayata geçirilmesinde emeği olan başta Fatma Şahin olmak üzere, herkese teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.