2013’den Sonra Kurulan Sendikalara Baraj Müjdesi

2013’den Sonra Kurulan Sendikalara Baraj Müjdesi

Pak Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Musa Uyar, Pak Turizm İşçileri Sendikası’na uygulanan yüzde 3’lük ülke barajına karşı hukuk mücadelesini kazandı. Uyar, "Bundan böyle bütün sendikalar, örgütlendi...

Pak Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Musa Uyar, Pak Turizm İşçileri Sendikası’na uygulanan yüzde 3’lük ülke barajına karşı hukuk mücadelesini kazandı. Uyar, "Bundan böyle bütün sendikalar, örgütlendikleri iş kolunda yüzde 1 üye sayısına ulaştıkları andan itibaren toplu sözleşme hakkı kazanacaklar" dedi.

Anayasa Mahkemesi, Pak Turizm İşçileri Sendikası’nın başvurusu üzerine 2013’ten sonra kurulan sendikalara Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapabilmeleri için getirilen yüzde 3 barajını Anayasaya aykırı buldu. Hükümetin 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda 2012 yılında yaptığı değişiklikle getirilen baraj tüm sendikalar için yüzde 3’ten yüzde 1’e düşürüldü. Anayasa Mahkemesi bu kararı oybirliğiyle aldı. Bu kararıyla sendikal faaliyet ve örgütlenme hakkı önündeki bir engeli daha kısmen ortadan kaldıran Anayasa Mahkemesi, sendikalar arasında uygulanan ayrımcılığa da son vermiş oldu. Hükümetin düzenlediği kanunla 2013’den sonra kurulan sendikalara yüzde 3 barajı uygulanırken, daha önce kurulmuş olan sendikalara ise yüzde 1 barajı uygulanıyordu. Bundan böyle bütün sendikalar, örgütlendikleri iş kolunda yüzde 1 üye sayısına ulaştıkları andan itibaren toplu sözleşme hakkı kazanacaklar.

"BARAJLI SENDİKACILIK SONA ERDİ"

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını değerlendiren Pak Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Musa Uyar, Yüksek Mahkeme’nin geç de olsa örgütlenme özgürlüğü ve eşitlikten yana bir karar verdiğini söyledi. Uyar, “Çağdaş dünyada sendikalaşma teşvik edilirken, bizde ise emekçilerin örgütlenmesinin engellenmesi, sendikaların zayıflatılması için Anayasa ve İLO yasaları da aykırı olarak 2013’ten sonra kurulan sendikalara yüzde 3 barajı getirmişti. Bu hukuksuzluğa yıllardır sendikacılık yapan Türk İş, Hak İş ve DİSK’ten hiçbir tepki gelmemişti. Bu aynı zamanda çoğulculuktan duyulan bir korkunun da yansıması olsa gerek. Ama hukuksuzluk Yüksek Mahkeme’den döndü. Bu karar geç kalmış ve yetersiz bir karardır. Biz daha ilk günden açıkça Anayasa’nın ihlal edildiği konusunda uyarmıştık. Uzun zamandır bu konuda hukuk mücadelesi veriyorduk. Pak Turizm İşçileri Sendikası olarak konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştık. Bu mücadelemizin sonunda sendikal tarihimizin dönüm noktalarından birini oluşturacak bir başarı elde ettik. Barajlı sendikacılık uygulamasında emekçiler özgür iradesiyle dilediği ve kendi haklarını en iyi şekilde savunacağına inandığı sendikalara üye olamıyordu. Sendikalı olmanın bir yararını görebilmek için Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapma yetkisi olan sendikalara yöneliyordu” dedi.

“İSTENİLEN SENDİKAYA ÜYE OLUNABİLECEK”

Uygulanmakta olan yüzde 1’lik barajın hukuksuz olduğunu ve emek örgütlerini zayıflattığını savunan Uyar, “Ama en azından yüzde 3’ten daha makul bir barajdır. Dahası en azından bütün sendikalar için aynı baraj geçerli olacak. Yani bu kararla birlikte daha adil ve eşit bir sendikal mücadele zemini sunuluyor. Türkiye sendikal tarihinde yeni bir dönem başlıyor. Meydan artık nasıl olsa TİS yetkisi bende anlayışıyla rehavet içerisinde doğru dürüst sendikacılık yapmayan sendikalara kalmayacak. Sendikal tekelleşme dönemi bitiyor. Bundan böyle tüm sendikalar, emekçinin hakkını en iyi şekilde savunmak için birbiriyle yarışmak zorunda kalacak. Baraj engelini aşan işçiler, beğenmediği sendikalara mahkum olmaktan kurtulup dilediği sendikada örgütlenebilecek” diye konuştu.

SENDİKACILIKTA YENİ DÖNEM

Pak Turizm İşçileri Sendikası’nın “sendikacılıkta yeni vizyon” sloganıyla Türkiye’de sendikacılığa yeni bir ivme ile vizyon kazandıracağını aktaran Uyar, “Kırıp dökmeden, çatışarak değil diyalog kurarak ama aynı zamanda kimsenin arka bahçesi olmadan, hiçbir güç karşısında emeğin hakkından vazgeçmeden sendikacılık yapacağız. Çağımız koşullarında en etkili sendikacılığı yapma gayreti içinde olacağız. Kararın bütün emekçiler için hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.