323 Afgan Kadın Polis Adayı Sivas’ta Eğitilecek

323 Afgan Kadın Polis Adayı Sivas’ta Eğitilecek

Türkiye ile Afganistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu’na gelen 323 kişilik üçüncü grup Afgan kadın polis adayının eğitime başlaması nedeniyle tören düzenlend...

Türkiye ile Afganistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu’na gelen 323 kişilik üçüncü grup Afgan kadın polis adayının eğitime başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Afganistan halkına güven ve asayiş içerisinde bir ortam sağlanması amacıyla Afgan polis adaylarının Sivas’ta eğitim görmesi için 2011 yılında iki ülke arasında protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında bugüne kadar 2 bin 264 Afgan polis adayı eğitim görerek mezun oldu. Eğitimler kapsamında bu yılda 323 Afgan kadın polis adayı okula gönderildi.

28 Mayıs günü eğitimlerine başlayan Afgan kadın polis adayları için tören düzenlendi. Düzenlenen törene Sivas Valisi Alim Barut, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yawar, Jica Türkiye Ofisi Temsilcisi Miyoki Konnai, Polis Akademi Başkan Yardımcısı 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü Fatih İnal, Afganistan Büyükelçiliği Müsteşarı Mirwais Samadi ve il protokolü katıldı.

Törende konuşan Vali Alim Barut,” Huzur ve güvenliği sağlamada önemli görev üstlenen polis teşkilatları kişisel hak ve özgürlüklerin kullanılmasında ve insan haklarının korunmasında büyük mesuliyetleri vardır. Bu sebeple teşkilat mensuplarının iyi eğitim alması gereklidir. Afgan ve Türk halkı dost ve kardeştir. Derin tarihi geçmişi olan iki millet kültürel, inanç ve duygusal yönden birbirlerine derinden bağlıdır. Bu nedenle Afgan Hanım polis adaylarımızı burada görmek, onların eğitimine katkıda bulunmak bizleri son derece memnun etmektedir. Bir çok medeniyetin ve beyliklerin hakimiyet sürdüğü tarih ve kültür şehri Sivas’ta Afgan polis adaylarını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.”dedi.

Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Fehmi Bozdağ ise, “Okulumuzdan bugüne kadar bin 954’ü erkek ve 284’ü bayan olmak üzere toplam 2 bin 264 polis adayımızı mezun olmuştur. Dost ve kardeş ülke Afganistan’ın barış ve huzura kavuşması için Türk milleti olarak Afganistan’a dostluğumuzun gereğine yerine getirme bilinciyle başta emniyet teşkilatımız olmak üzere ülkemizin tüm kurumlarının ortaya koyduğu samimi gayret ve özverili çalışmaların Afganistan ülkesine ve milletine birlik ve beraberlik içerisinde barış ve huzur getireceğine inanarak çalışmalarımızı azimle sürdürmekteyiz.”diye konuştu.

323 Afgan kadın polis adayı 6 aylık eğitimin ardından 2 Aralık günü mezun olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.