Bir Başka Kep Atma Sevinci

Bir Başka Kep Atma Sevinci

Her yaştan insana üniversite okuma imkanı sağlayan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) 2014-2015 yılı mezuniyet töreni yapıldı. Mezuniyet törenlerinde her zaman babalar ve dedeler çoc...

Her yaştan insana üniversite okuma imkanı sağlayan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) 2014-2015 yılı mezuniyet töreni yapıldı. Mezuniyet törenlerinde her zaman babalar ve dedeler çocuklarının veya torunlarının kep atmalarını seyrederken, bu törende ise tam tersi yaşandı.

2 Eylül Kampüsü’nde bulunan Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda 6 oturumda gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinin son oturumunda, Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakültelerinin mezun öğrencileri kep atmanın heyecanını yaşadı. Tören, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, akademisyenler ve öğrencilerin katılımcıları selamlamasıyla başladı. Mezuniyet töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın açılış konuşması ile devam etti. Rektör Gündoğan, bu mezuniyet törenini herkesten çok Açıköğretim öğrencilerinin hak ettiğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminin, 30 yılı aşkın geçmişi ile Türkiye’nin hemen her yerinden ve hatta Türkçe konuşulan birçok ülkeden mezunlar verebilen köklü bir kurum olduğunu hatırlatan Gündoğan, “Bu yıl lisans programlarımızdan 98 bin ve ön lisans programlarımızdan 49 bin olmak üzere yaklaşık 150 bin öğrenciyi mezun ederken, Türkiye’nin hemen her yerinde geçen her yıl varlığını daha da güçlendirmekte olan bir kurum, aslında büyük bir aile. Bizler, Anadolu Üniversitesinin bütün çalışanları, isteyen herkese eğitim hakkının kutsallığına inanarak bu hizmeti verebilmenin gururu ile çalışmalarımıza hiç durmadan devam etmekteyiz. Sadece Türkiye değil, Türkçe konuşulan birçok ülkede de var olma çabamızın asıl nedeni bu. Anadolu Üniversitesi yediden yetmişe herkese, olduğu yerde, evinde ya da işinde ulaşarak Yükseköğretim hakkını, ayrıcalık olmaktan çıkarmak için elinden geleni yapmaktadır.

Bu yönüyle ekonomik ya da sınıfsal ayrım gözetmeyen, hemen her toplumsal kesimden iki buçuk milyonu aşan öğrenci potansiyeli ile açık ve uzaktan öğretimde dünyanın en önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır” dedi.

“MEZUNLARIMIZ, BUNUN EN BÜYÜK ŞAHİDİDİR”

“Şunu özellikle belirtmek isterim” diyen Gündoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi öğrenme teknolojilerini eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilme adına işe koşarak, alanında uzman öğretim elamanlarımızın da katkısıyla açık ve uzaktan öğretimi, yüz 100 öğretim imkânları ile karşılaştırmaktan da çıkarmıştır. Mezunlarımızın okudukları programlardan bu teknolojiler yardımıyla edindikleri birikim sonunda elde ettikleri başarıları göz önüne aldığımızda, bunları söylemekte ne kadar haklı olduğumu herkes görebilir. Hatta sizler, bugün burada bizlerle birlikte bu töreni şenlendiren mezunlarımız, bunun en büyük şahididir.”

Tören, akademisyenler tarafından öğrencilere temsili diplomaların verilmesi, mini konserlerin gerçekleştirilmesi ve hep birlikte kep atılmasının ardından sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.