Bu Tabloda 8 İnsan Yüzü Gizli

Bu Tabloda 8 İnsan Yüzü Gizli

İzmirli ressam Şaziment Duran’ın farklı açılardan bakıldığında 8 insan yüzünü bir araya getirme başarısını gösterdiği, Türkiye’de ilk olan ‘Diriliş’ tablosu, İtalya’dan teklif aldı.Yıllardır birçok ba...

İzmirli ressam Şaziment Duran’ın farklı açılardan bakıldığında 8 insan yüzünü bir araya getirme başarısını gösterdiği, Türkiye’de ilk olan ‘Diriliş’ tablosu, İtalya’dan teklif aldı.

Yıllardır birçok başarılı tabloya imza atan İzmirli ressam Şazıment Duran’ın son tablosu Diriliş içerisinde barındırdığı birbirinden farklı yüzlerle dikkat çekiyor. Optik yanılsamalar ve ışık oyunlarının uygulandığı tabloda resim farklı mesafe ve açılardan görsel çeşitliliği artırıyor. Sırlarla dolu resimde tam 8 değişik insan yüzü gizli olarak bulunuyor. Sanatçı Duran’ın tablosunda Da Vinci’nin tablosundaki gibi şekil ve ışık değiştikçe gizli yüzler de ortaya çıkıyor.

KAYBETTİĞİ BEBEĞİNİ DE TABLOYA YANSITTI

Tabloda kaybettiği bebeğini de resmeden sanatçı Şazıment Duran, hayatındaki dirilmesini istediği sevdiklerini tabloya yansıttığını anlattı. Yola çıkış öyküsünü paylaşan Duran, “Birgün Paskalya kutlaması vardı ve Ortodoks Kilisesi’ne davetliydim. Orda Peder’in söylediği sözler çok etkiledi beni. İsa’nın tekrar dirilme ümidini anlatıyordu. Ve ben de eve geldim çalışmaya başladım. 18 saat boyunca çalıştım, tüm hayatımdaki dirilmesini istediğim her şeyi annemi, babamı, çocuklarımı yaşamımda kimler varsa onları yaptım. Bir bebeğimi kaybetmiştim yıllar önce, onu da orada resmetmek istedim. Herkes her şeyin dirilmesini istiyor, insanlar kaybettiklerinin de dirilmesini istiyor. O etkilenme içinde 18 saat içerisinde bitirdim” dedi.

“IŞIK DEĞİŞTİKÇE DİRİLEN YÜZLER DE DEĞİŞİYOR”

Tablonun çok ilgi çektiğini aktaran ressam Şazıment Duran, şöyle devam etti:

“Bebeğin gözleri hareket ediyor. Bir yerden baktığınıza ışık kırılmalarında uyuyor, diğer yerden baktığında ‘acıktım mama ver’ diyor. Yani o kadar hareketli. Işığı ayarlamak tabi benim için o an zor olandı. Ama 18 saat uykusuzluğuma değdi ve güzel bir tablo çıktı. Günün her saatinde tablodaki dirilişleri görebilirsiniz. Bir yüzün dirildiğini göreceksiniz orda, biz onu yansıtmaya çalışıyoruz zaten. Bütün resimler ışık ve gölge oyunudur. Siz o ışığın ve gölgenin gelmesiyle neler yansıtıldığını, olayın ortaya çıkışını görürsünüz. Ben o ışık gölge oyunları ile biraz fazla oynadım. Işık değiştikçe dirilen yüzler de değişiyor.”

TÜRKİYE’DE İLK

Tabloda 8 normal suret olduğunu anlatan Duran, “Sekiz tane normal suret var. 6 tanesi normal ışıkla baktığınızda görülüyor, diğerleri optik kırılmalarla görülüyor. Bir tane de sırrımız var içeride esas konu o zaten. Bunu ancak optik kırılmalarla görebilirsiniz. Da vinci çok beğendiğim ressamdır. Bütün ressamlar bu ışık ve gölge oyununu uygularlar. Bütün yaptıkları resimlerde kırılma vardır. Daha önce yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum. Bir tablo üzerinde 9 suret yapıldı mı bilmiyorum ama varsa çıkabilir. Şu ana kadar ilk olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Duran tablosunun İtalya’da bir sergide sergilemek için davet edildiğini ve Ekim ayında ’Diriliş’ tablosunun yurt dışındaki sanatseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşadığını ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.