Çocuk Müzikalleri Projesi

Çocuk Müzikalleri Projesi

Terakki Vakfı Okullarının Sahne İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocuk Müzikalleri projesinin beşincisi Tchaikovsky Oyun Ağacı müzikali, Terakki Vakfı Kültür Merkezinde seyirciyle buluştu.Terakk...

Terakki Vakfı Okullarının Sahne İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocuk Müzikalleri projesinin beşincisi Tchaikovsky Oyun Ağacı müzikali, Terakki Vakfı Kültür Merkezinde seyirciyle buluştu.

Terakki Vakfı Yaygın Eğitim Müzik Merkezinin Sahne İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiği çocuk müzikalleri projesinin beşinci yılında Terakki Müzikal oyuncularının sahnelediği “Tchaikovsky Oyun Ağacı” müzikali galası, 5 Haziran Cuma günü saat 19.00’da Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Terakki’nin Sahne İstanbul işbirliğiyle 2009- 2010 öğretim yılında çocuklara klasik müziği sevdirmek için hazırladığı dramatik bir kurguyla sahneye koyduğu ilk müzikal proje olan Çocuk Müzikalleri Serisi’nde Terakkili öğrenciler; drama, müzik ve dansın bir arada kurgulandığı müzikallerde profesyonel oyuncu ve müzisyenlerle birlikte sahne aldı.

Genel Sanat Yönetmenliğini Ali Artaç ve Müzik Direktörlüğünü Emel Özer’in yürüttüğü Çocuk Müzikalleri Serisinin metinlerini Ayfer Artaç, müzikal alt yapılarını Özkan Turgay hazırlıyor.

Çocuk Müzikalleri Serisinin 2010-2011 öğretim yılındaki ilk prodüksiyonu Mozart ve Perileri’nde 40, 2011 - 2012 öğretim yılının ikinci müzikali Beethoven ve Düşler Ülkesinde 30, 2012 - 2013 öğretim yılının üçüncü müzikali Bach Sihirli Müzik Kutusunda 30, 2013 - 2014 öğretim yılının dördüncü müzikali Vivaldi Masal Müzesinde 34 Terakki Müzikal oyuncusu rol aldı. Müzikaller Kozyatağı Kültür Merkezi ve Halis Kurtça Kültür Merkezinde sergilendi.

Terakki, her yıl en az 5 kez sergilenen müzikaller ile yaklaşık 6.000 çocuğa ulaştı.

Tchaikovsky Oyun Ağacı Müzikalinin Konusu

Müzikal ,Tchaikovsky’nin üç önemli bale eseri “Uyuyan Güzel”, “Fındıkkıran” ve “Kuğu Gölü” balelerine konu olan masal kahramanlarından yola çıkarak hazırlanmıştır. Öykü, Oyun Kurucular ve Oyun Bozucuların çekişmesi üzerine kurulu. Oyun Kurucular, Tchaikovsky’nin bale müziğini yaptığı masallardan yola çıkarak oyunlar oynar ve eğlenir. Oyun Bozucular ise oyun oynamaktan daha ciddi işler yapılabileceğini savunarak kuruculara oyun oynatmamakta kararlıdır. Bunun için de değişik planlarla Oyun Kurucuların yanlarına yaklaşırlar. Oyun Kurucular her seferinde “oyun içinde oyun” oynayarak onları kurdukları oyuna dahil eder. Kafaları karışan Oyun Bozucular sonunda bu oyunları onlara Tchaikovsky’nin öğrettiğini keşfeder; artık amaçları onu bulup tüm oyunları yok etmektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.