Şişecam Çalışanlarının Mahkemesi Ertelendi

Şişecam Çalışanlarının Mahkemesi Ertelendi

Şişecam’a bağlı Camiş Madencilik ile Kristal-İş Sendikası arasında ‘Yetki ve İşkolu’ belirlemesi davasının 4’üncü duruşmasından da sonuç çıkmadı.Bilecik Cam-İş Madencilik A.Ş. çalışanlarının, Bursa Kr...

Şişecam’a bağlı Camiş Madencilik ile Kristal-İş Sendikası arasında ‘Yetki ve İşkolu’ belirlemesi davasının 4’üncü duruşmasından da sonuç çıkmadı.

Bilecik Cam-İş Madencilik A.Ş. çalışanlarının, Bursa Kristal İş Sendikası’na üye olmaları nedeniyle, çalıştıkları iş yeriyle sendika arasındaki ’Yetki ve iş kolu’ davasının 4. duruşması bugün Bilecik Adliye Sarayında görüldü. Bilecik Asli Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşma, iş yerinde bilirkişi heyetiyle birlikte kesif kararı alınması sonucu ile 11 Eylül 2015 tarihine ertelendi.

Mahkeme çıkışı açıklama yapan Kristal-İş Sendikası Eskişehir Bölge Temsilcisi İsmail Ayer, 2014 Eylül ayından bu yana mücadelelerinin devam ettiğini belirterek, “Eylül 2014’den bu yana sendikal örgütlenme mücadelesi veren Cam-İş Madencilik çalışanı Kristal-İş Sendikası üyelerinin bakanlık tarafından almış olduğu Toplu İş Sendikası çoğunluk tespiti ve yetkiye ilişkin işveren tarafından haksız bir şekilde açılan iptal davasında bugün görülen dördüncü duruşmasından çıktık. Bilecik Asli Hukuk Mahkemesi tarafından dosya üzerinden ’Bilirkişi incelemesine’ karar verilmiş, bir sonraki celse olan 11 Eylül 2015 tarihinde emekçi ve örgütlü işçilerin hakkı olan toplu iş sözleşmesinin yetkisinin nihayete ereceği Bildirilmektedir” dedi.

“İŞVEREN BASKISI VE TELKİNLERİ”

Görülen ’Yetki’ davasının aynı tarihe ertelendiği ve sebebinin Cam-İş Madencilik iş yerinde bilirkişi heyetiyle birlikte keşif kararı alınması olduğunu söyleyen Ayer, “Cam-İş Madencilik çalışanları Kristal İş Sendikası üyeleri işçilerinin üyelikleri yapıldığı esnada Cam-İş kolunda olmalarına rağmen işveren baskısı ve telkinleri sonucu Çalışma Bakanlığının haksız bir şekilde iş kolunu değiştirmesi buna karşı Kristal-İş Sendikası tarafından açıklan İş Kolu Tespit davasında, Bilecik Asli Hukuk Mahkemesi tarafından Cam-İş Madencilik iş yerinde bilirkişi heyetiyle birlikte kesif kararı alınmış olup mahkeme 11 Eylül 2015 tarihine ertelendi” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.