Vekilliği Biten CHP’li Susam Hakkında Suç Duyurusu

Vekilliği Biten CHP’li Susam Hakkında Suç Duyurusu

İzmir’in en büyük vurgun soruşturmasını yürüten savcı, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın eşi Münire Susam, Altay Spor Kulübü eski Başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Oda...

İzmir’in en büyük vurgun soruşturmasını yürüten savcı, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın eşi Münire Susam, Altay Spor Kulübü eski Başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’nun da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında görevi kötüye kullanma suçundan 2 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Aynı dosya kapsamında suçlanan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın dosyası, milletvekilliği devam ettiği için ayrılmıştı.

Mağdur işadamlarının avukatlığını yapan Ergun Bademci, milletvekilliği sona eren Mehmet Ali Susam’ın da aynı dava kapsamında yargılanması için soruşturma savcısına dilekçeyle başvurdu. Savcı avukat Bademci’nin başvurusunu kabul ederse eski vekil Mehmet Ali Susam 2 ay ile 3 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak.

CHP eski İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’nun da aralarında bulunduğu 43 kişi hakkında İzmir Barosu avukatlarından Ergün Bademci, 32 müvekkili adına suç duyurusunda bulundu. Bademci, dilekçesinde, ANMASAN, ESBİR, BESAŞ, ANMASAN MADENCİLİK, TÜTSAB şirketlerinin sermayedarları arasında bulunduğunu ve bu şirketlerin yöneticisi 43 kişi tarafından zarara uğratıldıklarını öne sürdü. Büyük vurgunun ortaya çıkmasından sonra Tekel Çalışanları Vakfı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da şüphelilerden şikayetçi oldu.

BİLİRKİŞİ 200 MİLYON VURGUN TESPİT ETTİ

Şüphelilerin bağlantılı şirketler üzerinden sistematik olarak gayri yasal ve mevcut olmayan ticari faaliyetler yapılmış gibi gösterdikleri, para kaynakları yaratıp, bu paraları aralarında paylaştıkları, paylaşılan paranın gizlenmesi için de yine hayali ticari işlem, anlaşma, alım ve satım faaliyetleri ile şirketlerin içlerinin boşaltıldığı, şirketlerin iflas durumuna getirilerek batırıldığı ve 200 milyon lirayı aralarında paylaştıkları iddia edildi.

MÜŞTEKİ ARTABİLİR

Soruşturmayı 6 yıl sonra tamamlayan Cumhuriyet Savcısı İbrahim Engin, aralarında Mehmet Ali Susam’ın eşi Münire Susam, Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’nun da aralarında bulunduğu 14 şüpheli hakkında dava açtı. Şüphelilerin görevi kötüye kullanma suçundan 7’şer yıl hapis istemiyle yargılanacaklarını belirten avukat Ergun Bademci; şunları söyledi: ’’6 yıl önce CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Altay Spor Kulübü eski Başkanı Melih Tunç Tandoğan ve 43 kişi hakkında zimmet, nitelikli dolandırıcılık, görevi kötüye kullanmak, yasal olmayan şekilde finansman sağlamak suçlarından suç duyurusunda bulunduk. Ancak sayın savcımız sadece görevi kötüye kullanmaktan dava açtı. Buna itiraz edeceğiz. 2009 tarihi itibariyle 200 milyonluk bir yolsuzluktan bahsediliyor. Bizim dışımızda çok müşteki var ancak şikayetçi olmadılar. Çok kapsamlı bilirkişi raporları var. Kimin ne kadar menfaat sağladığı bilirkişi raporunda sabit. Tüm gerçekler bundan sonra yargı önünde ortaya çıkacak."

Avukat Ergün, savcı Engin’in CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam hakkındaki dosyayı milletvekilliği devam ettiği için ayırdığını, milletvekilliği sona erdikten iki gün sonra aynı dava kapsamında yargılanması için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.