Yaban Hayvan Yavrusu Görünce Oradan Uzaklaşın

Yaban Hayvan Yavrusu Görünce Oradan Uzaklaşın

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü, doğada bulunan yaban hayvanı yavrularına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunarak, iyi niyetli yaklaşımda bulunarak yavruları k...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü, doğada bulunan yaban hayvanı yavrularına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunarak, iyi niyetli yaklaşımda bulunarak yavruları korumak amacı ile bulunduğu yerden alanların suçlu duruma düşeceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, yaban hayvanlarının doğadan izinsiz olarak yakalanmaları ve bulundurulmalarının, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine ve Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yasak olduğu, aksine hareket edenlerin ağır para cezasıyla cezalandırıldığı belirtildi. Eskişehir’in, yaban hayvanları açısından önemli bir yaşam alanı olduğunu belirtilen açıklamada, “İçinde bulunduğumuz aylar bir çok yaban hayvanın yavrulama dönemidir. Bu sebeple son günlerde özellikle geyik yavrularının bulunduğu ile ilgili ihbarlar müdürlüğümüze ulaşmaktadır. Başıboş bir yavru yaban hayvanı görüldüğünde ilk akla gelen onu yakalayıp korumak olabilir. Fakat bu işlem yavruya çoğunlukla faydadan çok zarar getirir. Çünkü yavrunun annesi büyük olasılıkla yakın bir yerlerde besleniyor ya da avlanıyor olabilir ve sizi görünce yavrusuna yaklaşmaktan Korkar. Anne yaban hayvanı beslenirken sıklıkla yavru yuvada hareketsiz bir şekilde annesinin dönmesini bekler. Bu davranış onu yırtıcı ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelerden korur. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte, 3 gün içinde yavrularını bulurlar ise onları tekrar sahiplenmektedir. Bu nedenle yavru yaban hayvanı görüldüğünde yapılacak en doğru iş onu rahatsız etmeden oradan uzaklaşmaktır” denildi.

YABAN HAYVANI YAVRULARINI BULUNDUKLARI ORTAMDA BIRAKIN

Vatandaşların yaban hayvanlarının yavrularını bulduğunda, iyi niyetle alıp evinde bir süre baktıktan sonra kendilerine teslim ettiği anlatılan açıklamada, şöyle denildi;

“Bu iyi niyetli bir davranış olmakla birlikte yaban hayvanı yavrusu açısından uygun değildir. Çünkü yaban hayvanları çok hassas bir yapıya sahip olup, strese girdiklerinde ölümle karşı karşıya kalmaktadırlar. Onun için bu yavruların yeri doğadır, annesinin yanıdır. Yaban hayvanları evde beslemek için uygun hayvanlar değildir. İnsanlara alışabilmelerine rağmen her zaman yabanıl içgüdülerini korurlar. Bu nedenle yavru yaban hayvanları büyüdüklerinde insanlar için zararlı olabilmektedir. Aynı zamanda insanlarla yakın temasta bulunan yaban hayvanlarının tekrar doğaya dönmeleri güçleşmektedir. Bunlara ek olarak yabani ortamda bulunan bazı hastalık ve parazitler bu hayvanlar ile yakın temasa geçilmesi durumunda insanlara bulaşabilmektedir. Ancak yavrunun yaralı ya da terk edilmiş olduğundan kesin olarak eminseniz Orman ve Su İşleri Bakanlığı Eskişehir Şube Müdürlüğüne haber veriniz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.