1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. NAZİLLİ

  4. Nazilli’de çeyrek altın kalmadı, başkan açıkladı
Nazilli’de çeyrek altın kalmadı, başkan açıkladı

Nazilli’de çeyrek altın kalmadı, başkan açıkladı

Nazilli Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Önal, altın satışlarındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıran açıklamalarda bulundu.

A+A-

GÜNAY PABUŞÇU-Altın tarihte böyle yükseliş görmedi. Tüm dünyada altın insanlar için adeta güvenli bir liman. Aynı şekilde yatırımcılar da enflasyon gibi risklere karşı altına yatırım yapmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca altın fiyatları tüm dünya için büyük önem taşıyor.

 Fiyat artışlarının sadece pandemi ile açıklanamayacağını belirten Nazilli Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Önal, “Altının en güvenilir liman olması, dünya ekonomisinin zayıflaması ve herkesin altına yükselmesi gibi birçok etken altın fiyatlarını oynatıyor. Dünya ekonomisinde bir iyileşme olmadığı sürece, altın fiyatlarının artacağını düşünüyorum. Herkes bir söylenti içinde ama kimseye haksızsın, bu olmaz diyemiyorsun. Ons fiyatlarında 3000 dolara gider diyenler var. Olmaz dememek için hiçbir sebep yok, olmaması için de bir sebep yok. Destekleyici faktörler iyice artmaya başladı.” diye konuştu.
 

“Halkımızı kazıklamayalım diye yanlış mı yaptık?”
Piyasada ziynet altın kalmadı, çeyrek altın alamıyoruz diyerek kuyumculara sitem eten vatandaşlara seslenen Önal, “Biz ziynet altında tedarik etmekte zorlanmaya başladık. Biz dernekler ve  odalar olarak Türkiye genelinde bir karar almıştık. Darphane daha iyi çalışsın bize altın versin. Darphane yetiştiremeyince, İstanbul’daki büyük firmaların ellerindeki mamulleri almak zorunda kaldık. Onlar da çok ciddi fark koyarak satmak isteyince, piyasada çeyrek altın kalmadı. Biz, halkımızı mağdur etmeyelim, yok satalım ama halkımızı kazıklamaya aracı olmayalım demekle yanlış mı yaptık? Bizler neden altın satıp para kazanmayalım? Derdiniz varsa, gelin, anlatalım. Niçin Nazilli’de çeyrek altın 855 lirayken, İzmir’de 920 lira diye bir bilene sorun.” diyerek yanıt verdi.
 

“Altında sürü psikolojisi”
İnsanların yükselince alma,  düşünce satma eğilimlerine devam ettiğini belirten Uzun Çarşı sarrafı Süreyya Aksu, “Dün bir panik havası hakimdi. Dün fiyatlar yüksekti,  herkes aldı. Bakın, bugün düştü, zarardalar. Sürü psikolojisi insanlarımızı zarar ettiriyor. Günübirlik iş yapmaktan vazgeçsinler. Altın bir haftadır 400 liralardaydı, 500 liraya çıkınca niçin alıyorsunuz?” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT