“Hızlı Davran Hayatını Kurtar” Projesi

“Hızlı Davran Hayatını Kurtar” Projesi

Afyonkarahisar İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Lütfi Akgün, “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen...

Afyonkarahisar İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Lütfi Akgün, “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerindendir, Türkiye’de her 10 ölümden 4’ü kalp krizi nedeniyle oluşmaktadır” dedi.

Kampanya ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Dr. Akgün, kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısının belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleştiğini vurguladı. Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) işbirliğinde ve Türkiye’nin de dahil olduğu 10 ülkede Stent For Life (SFL) “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” projesi yürütüldüğünü hatırlatan Dr. Akgün, “Proje ile kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranının azaltılması, kalp yetersizliği gelişiminin önlenmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik olarak hastanın primer-perkütan koroner girişimine erişiminin artırılması ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasının sağlanması teşvik edilmektedir. Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya dek geçen süre en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır. Halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla iki temel hedefimiz bulunmaktadır, toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması hedeflenirken, kalp krizinin belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tıbbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir. Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranını ve kalp yetersizliğini azaltmak, yaşam kalitesini artırmak amacıyla, hastanın uygun tedavi erişimini artırmak ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasını teşvik etmek için desteklerinizi ve çalışmalarımızda başarıda yanımızda yer almanızı bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.