İftarda Ara Öğün Ve Protein Ağırlıklı Beslenme Önerisi

İftarda Ara Öğün Ve Protein Ağırlıklı Beslenme Önerisi

Ondukuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi’nden Diyetisyen Nimet Yıldız, Ramazan’da iftardan sonra ara öğün yapılması ve protein ağırlıklı beslenilmesi gerektiğini söyledi.Ramazan’da beslenme bakım...

Ondukuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi’nden Diyetisyen Nimet Yıldız, Ramazan’da iftardan sonra ara öğün yapılması ve protein ağırlıklı beslenilmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan’da beslenme bakımından dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında açıklamalarda bulunan OMÜ Tıp Fakültesi’nden Diyetisyen Nimet Yıldız, “Özellikle sahurda çok yağlı gıda tüketilsin istemiyoruz. Protein ağırlıklı besinler tüketilmesini istiyoruz. Protein ağırlıklı besinler neler? Hayvansal kaynaklı besinler. Tabi bunlarında yağlı grupları var ama daha az yağlı kısımlar tüketilebilir. Bunlar yarım yağlı süt ve yoğurt tüketilebilir. Yumurtayı özellikle öneriyoruz. Çünkü yumurta protein değeri yüksek olan bir besin. Ramazan’da kas kayıplarını önlemek açısından da önemli bir besin yumurta. Onun dışında çok şekerli yenilmesin sahurda. Çünkü kan şekerinin ileriki dönemlerde düşüklüğüne neden olacağı için ve daha çok acıktıracağından çok şekerli besinlerin tüketilmesini istemiyoruz. Özellikle sahurda ve iftarda birer tane maden suyu tüketilebilir. İnsanların özellikle sahurda yufka yeme alışkanlığı var. Yufka böreği ile sahur yapılıyor. Özellikle bu susamalara neden oluyor ve susamış uyanılıyor. Bu nedenle sahurda kahvaltı türü ile beslenmeliyiz. Su kayıplarına ve susamaya neden olacağından, tuz fazla tüketilmesin. Sahurda kahvaltı türü beslenme en ideal olanıdır” dedi.

“İFTAR ÖĞÜNÜMÜZÜ İKİYE BÖLELİM”

İftarla sahur arası belli aralıklarla sıvı alınması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Bir anda sıvı yüklemesi yapılması doğru bir şey değil. Belli aralıklarla 2 litreye tamamlanması gerekiyor. Bu suyun soğuk su olmaması gerekir. Çünkü soğuk suyun birden boş mideye doldurulması sakıncalıdır. Çünkü vücutta ciddi su kayıpları oluşuyor. İftarda mide boş olduğu için ciddi bir yemek yüklenmesi yapılmaması gerekiyor. İftar öğünümüzü ikiye bölelim. Hatta bunu üç öğüne de çıkarabiliriz. İftarda en güzeli mesela çorba ve salatayla başlamak. Yarım saat bir saat gibi bir ara verip sebze yemeğimizi ve yoğurtla devam edebiliriz. Tatlı illa ki tüketilecekse bunu biraz sonralara bırakmak lazım. Kavun karpuzda tatlı niyetine kullanılabilir. Onu da iftardan sonra üçüncü öğün gibi düşünebiliriz” diye konuştu

KOLESTEROL VE TANSİYON HASTALARINA TAVSİYELER

Kolesterol ve tansiyon hastaları için tavsiyelerde bulunan Yıldız, “Kolesterol hastalarının yağlı besinlerden kısıtlı beslenmeleri lazım. İftarda birden yükleme yapmamaları lazım kalp sıkıntısına yatkın oldukları için. Et grubundan özellikle yağda kızartılmamak şartıyla iki köfteyi geçmeden yemeleri lazım. Sütleri yoğurtları yarım yağlı olmaları lazım. Kaymaklı gıdalardan kaçınmaları gerekiyor. Tansiyonu olanlar da tuzsuz beslenecekler. Biraz daha fazla su tüketmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.