Kanser Dansçıları Adana’da

Kanser Dansçıları Adana’da

Kanserle Dans Derneği’nin düzenlediği Anadolu Jinekoloji Sohbetleri’nin ilki Adana’da gerçekleşti. Katılımcılara seminer veren Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, kadın kans...

Kanserle Dans Derneği’nin düzenlediği Anadolu Jinekoloji Sohbetleri’nin ilki Adana’da gerçekleşti. Katılımcılara seminer veren Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, kadın kanserleri arasında neredeyse tümüyle önlenebilen tek kanser türü ‘rahim ağzı kanseri’nde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapılan seminerde, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olan rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri hakkında önlem ve tedaviler hakkında katılımcılara pek çok uzman doktor tarafından bilgiler aktarıldı.

Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Çokçetin, Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Prof Dr Ali Ayhan, Prof. Dr. Cansun Demir, Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, Psikolog Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ve Uzman Diyetisyen Dilşat Baş’ın konuşmacı olduğu seminere ilgi yoğundu.

Doç. Dr. Murat Gültekin, yumurtalık kanserinin tüm dünyada en sık görülen 7. kanser türünün yumurtalık kanseri olduğunu ve bu türün en öldürücü olduğunu vurguladı. Gültekin, yumurtalık kanseri taramasında ultrason, tümör belirteçleri ve basit jinekolojik muayene yapıldığını belirterek, ailesel risk olan grup hariç tarama önerildiğini dile getirdi.

Rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Gültekin, rahim ağzı kanserinin dünya genelinde meme ve kalın barsak kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser türü olduğunu kaydetti. Dünyada her yıl yaklaşık 528 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu ve bir yılda yaklaşık 288 bin kadının bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini anlatan Doç. Dr. Gültekin, “Bu, haliyle rahim ağzı kanseri dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden oluyor. Ülkemizde ise bin 700 kadında saptanan bu hastalık her yıl yaklaşık 700 kadının ölümünden sorumlu. Öte yandan sık görülmesi dışında kadın kanserleri arasında neredeyse tümüyle önlenebilen tek kanser olması nedeniyle oldukça önemli. İşte burada erken teşhisin önemidevreye giriyor. Kadınlarımıza bu nedenle düzenli olarak tarama yaptırmanın önemini anlatmak gerekiyor” diye konuştu.

Öte yandan, seminerdeki tüm konuşmalar erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Konuşmacılar, Türkiye’de birinci basamak sağlık kuruluşları ve kanser tarama merkezleri olan, 81 ilde bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM), 30-65 yaş arasındaki bütün kadınlara 5 yılda bir ücretsiz rahim ağzı kanseri taraması yapıldığı bilgisini aktardı. Ayrıca ücretsiz hizmet veren KETEM’lerde sık görülen hastalıkların erken bulguları ve yapılması gerekenler konusunda da bilgilendirme yapıldığından bahsedip, HPV testinin önemine vurgu yaptılar.

Seminerde, kadınlar ‘Kadınlara Kulak Verelim’ bölümünde hayat hikayelerini paylaştı. Kanserle yaşayan veya kanseri yenen kadınlar başlarından geçenleri ve hissettiklerini anlattı.

Kanserle Dans Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Anadolu Jinekoloji Sohbetleri’ Türkiye’nin pek çok ilinde eylül ayından itibaren devam edecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.