Kilosu 3 bin avro 'Kara elmas' trüf mantarı nedir, nerelerde yetişiyor? Faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Kilosu 3 bin avro 'Kara elmas' trüf mantarı nedir, nerelerde yetişiyor? Faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Türk mutfağında henüz pek yer edinemese de dünya mutfaklarındaki özel menülerde yer alan trüf mantarı, gastronomi çevrelerinde "kralların yiyeceği" olarak biliniyor. Kilosu 3 bin Euro'ya kadar çıkabilen trüf türleri dünyada dar bir coğrafik alanda, sınırlı miktarda yetişmektedir. Peki, trüf mantarı nerelerde yetişir, Türkiye'de yetişiyor mu?

Trüf; tadı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen ve sofrada yeri hep ayrıcalıklı olan bir mantardır.

Trüf mantarları, Ascomycetes sınıfı, Tuberales ordosu ve Tuber cinsine ait benzersiz aroması ve gıda değerinden dolayı sofrada yeri hep ayrıcalıklı olan yeraltı mantarlarıdır. Başta meşe olmak üzere orman ağaçları ve bazı çalıların köküne bağlı olarak hayatını sürdürmektedir.
Trüf mantarı nedir, nerelerde yetişiyor? (Diğer mantarlara göre daha besleyici) - 1

DİĞER MANTARLARA GÖRE DAHA BESLEYİCİ

Trüf mantarları yazlık-kışlık ve siyah- beyaz olmak üzere iki ana başlıkta değerlendiriliyor. Çalışmalara göre 7'si endemik 24 trüf türü bulunuyor. Türkiye'de bugüne kadar toplanan en değerli ve doğada yaygın olarak bulunan ticari trüf türü, siyah renkte olan "Tuber aestivum" olarak kabul ediliyor.

 Trüf mantarı, içerdiği protein ve mineral bakımından diğer mantarlara göre daha zengin bir ürün. Bu mantarlarda besin değeri olarak yüzde 53-76 su, yüzde 9 protein, yüzde 7 karbonhidrat ve yüzde 8 mineral bulunuyor. Yüksek besin değerine sahip olmakla birlikte trüf türlerini diğer mantarlardan üstün kılan, sahip oldukları "dimetilsülfit" kaynaklı çok özel aromatik bileşikler olarak dikkati çekiyor.

 

TRÜF MANTARI FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan özelliği vardır. Trüf mantarı, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Kanser riskini azaltabilir. Trüf mantarı, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Kalp sağlığını destekler. Trüf mantarı, kolesterol seviyesini düşürmeye ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Trüf mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Sindirimi iyileştirir. Trüf mantarı, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan lif içerir.

Cildin sağlığını korur. Trüf mantarı, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

 

TRÜF MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Trüf mantarı, genellikle çiğ olarak tüketilir. Ancak, pişirilerek de tüketilebilir. Trüf mantarı, salatalarda, makarnalarda, risottolarda ve et yemeklerinde kullanılabilir.

TRÜF MANTARI NERELERDE YETİŞİR?

Dünyada “kara elmas” olarak adlandırılan trüf mantarları İspanya, Fransa, İtalya ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz iklim kuşağında doğal olarak yetişmektedir.

(HaberTürk)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.