Op. Dr. Ayköse, böbrek taşı tedavisinde en son teknolojiyi anlattı

Op. Dr. Ayköse, böbrek taşı tedavisinde en son teknolojiyi anlattı

Özel Medinova Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Göksel Ayköse, böbrek taşlarından kurtulmanın yönlerini anlatarak, bükülebilir lazer sistemiyle 3 santimetre büyüklüğündeki böbrek taşının rahatlıkla tedavi edilebildiğini söyledi. Ayköse, ‘Fleksible Üreterorenoskopi’ (URS) adı verilen kapalı ameliyat yöntemiyle kişilerin iyileşme ve günlük hayata geri dönme sürelerinin oldukça kısaldığını kaydetti.

Böbrek taşının erkeklerde görülme sıklığı oranının yüzde 12, kadınlarda ise yüzde 6 olduğuna dikkat çeken Özel Medinova Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Göksel Ayköse, beslenme ve su tüketim alışkanlığı ile iklim değişikliğinin oranları etkilediğini söyledi.

Ayköse, böbrek taşlarının böbrek sisteminde tıkanmaya yol açtığında müdahalenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

bobrek-idrar-yolu-taslari-m.jpg

Böbrek taşlarının şiddetli ve kıvrandırıcı bir ağrı şeklinde kendisini hissettirmesinin yanı sıra sessizce oluşarak böbrek yetmezliğine yol açtığını hatırlatan Ayköse, taş oluşumunu önleyen perhiz ve ilaçlı tedavilerin tercih edildiğini ifade etti.

ureter-tasi-ureteroskopi-1.jpg

Teknolojinin gelişimi ile birlikte ameliyatların kapalı-endoskopik yöntemler ile yapıldığını anlatan Ayköse, bükülebilir lazer sistemiyle 3 santimetre büyüklüğündeki böbrek taşının rahatlıkla kırılabildiğini aktararak şunları kaydetti:

“Özellikle ara ara sorun yaratan böbrek taşlarında idrar kanalından girilerek taşların lazer ile ameliyatı büyük bir kolaylık sağlamakta ve hastaların daha konforlu tedavisi mümkün hale gelmektedir. Hastanemizde de bulunan son teknolojik “ucu kıvrılabilir/fleksible” cihazlar ile “RIRS” operasyonu kolaylıkla yapılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde böbrek içerisinde ulaşılması zor taşlar yerinde toz haline getirilerek ameliyat başarısı oldukça artmaktadır.”

Öte yandan Ayköse, ‘Fleksible Üreterorenoskopi’ (URS) adı verilen kapalı ameliyat yöntemiyle kişilerin iyileşme ve günlük hayata geri dönme sürelerinin oldukça kısaldığını sözlerine ekledi.

gggg.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum