Ak Parti’li İçten’den İlginç Seçim Yorumu

Ak Parti’li İçten’den İlginç Seçim Yorumu

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, "Kürtler, sevgili olarak gördükleri AK Parti’yi terk etmedi. Zira onlar AK Partisiz yapamaz. Küskünlükleri geçince yeniden AK Parti’ye döneceklerinden emin...

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, "Kürtler, sevgili olarak gördükleri AK Parti’yi terk etmedi. Zira onlar AK Partisiz yapamaz. Küskünlükleri geçince yeniden AK Parti’ye döneceklerinden emin olun" dedi.

İçten, seçim sonuçlarıyla ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu. Yeni dönemde aday gösterilmediği halde yurt içi ve yurt dışında seçim kampanyalarına katılan İçten, özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki listelerin oy kaybına neden olduğuna dikkat çekti. Kamuoyu yoklamaları, STK ve teşkilat temayüllerinin tam olarak listelere yansıtılmamasının vatandaşların kırılmasına neden olduğunu belirten İçten, "Seçim sonuçları bazı kesimler tarafından AK Parti’nin yenilgisi şeklinde yansıtılsa da bu gerçeği yansıtmıyor. Zira dördüncü kez girdiği genel seçimlerde yüzde 41 oranında oy alarak birinci olmamız Türkiye siyasi tarihi açısından bir milattır ve başka örneği yoktur. Ancak beklediğimiz bir sonuç değildi. 13 yıldır girdiği bütün seçimlerde ipi göğüsleyen AK Parti, bu seçim sonuçları hakkında ciddi bir çalışma yapacak ve eksiklikleri tespit edip ortaya koyacaktır. Böylece hatalarımızdan ders çıkarıp daha güçlü bir şekilde geleceğiz" ifadelerini kullandı.

"LİSTELER VATANDAŞIN İSTEDİĞİ GİBİ OLMADI"

Seçimlerin AK Parti adına bu şekilde sonuçlanmasının birden çok sebebinin olduğunu vurgulayan İçten, bunların başından aday listelerinin geldiğine dikkat çekti. Listelerin vatandaşın istediği şekilde şekillenemediğini ifade eden İçten, şunları kaydetti:

"Bu saatten sonra sahici tespitler yapmak ülkemiz başta olmak üzere partimizin de yararına olacaktır. Seçim süreci boyunca Avrupa’da 5 ülke, Türkiye’de 8 il ve 33 ilçede bir gün dahi dinlenmeden çalışmalar yaptım. Kimse bizim davaya olan inancımızı ve sadakatimizi tartışamaz. Bu nedenle açık bir yüreklilikle konuşuyorum. Ebetteki bazı stratejik eksikliklerimiz oldu. Bunları parti organlarıyla görüşeceğiz. Halkın bize verdiği mesajı alacağız. Gittiğim yerlerde aldığım eleştirilerin başında aday listeleri geliyordu. Türkiye genelinde aday listeleri ile ilgili hatalar yapıldı. Ülke genelinde özellikle demografik yapı ve siyasi eğilimlere dikkat edilmediği görüldü. İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli ve Adana gibi illerde vatandaşların renkliliği listelere yansımadı. İlk kez AK Parti’nin başlatmış olduğu temayül yoklamaları, toplumun bütün katmanlarının düşüncelerinin yansıtıldığı kamuoyu araştırmaları ve STK önerileri listelere yeterince yansımadı. Bu da vatandaşın küsmesine, kırılmasına sebep oldu. Örneğin 2 milyon Kürt seçmenin yaşadığı İstanbul’da Kürtlere hitap edecek adaylar eğer seçilebilir yerlerde listede olsaydı, İstanbul özelinde sonuçlar bugünkü gibi olmazdı."

"HDP BARAJI AŞTI DİYE KÜRTLERİ ELEŞTİREMEYİZ"

AK Parti’den HDP’ye kayan seçmenleri bu tercihleri nedeniyle eleştirmenin doğru olmayacağını belirten İçten, siyasi tercihleri nedeniyle insanların eleştirilemeyeceğini söyledi. HDP’nin bu sonuçlara rağmen tek başına Kürtlerin partisi olamayacağını vurgulayan İçten, AK Parti’nin bölgede birçok ilde birinci geldiğini ve hala Kürtlerin nezdinde ciddi bir itibarının olduğunu hatırlattı.

"Kürtler kimsenin tekelinde değildir" diyen İçten, "Ülke tarihinde ilk defa AK Parti iktidarı Kürtlerin temel haklarını vermiştir. HDP’nin özgürce seçim kampanyası yürütmesi de partimizin getirdiği özgürlük ortamıyla olmuştur. Kürtler bunun farkındadır" ifadesini kullandı. Kürtlerin HDP’nin şiddeti bırakıp, demokrasiden yana tavır alması için bir fırsat verdiğini belirten İçten, bu nedenle HDP’ye ciddi bir emanet oy verildiğini söyledi. Bununla birlikte Kürt seçmenin bir kısmının AK Parti’ye uyarı mahiyetinden tercihini HDP’den yana kullandığını söyleyen İçten, "HDP de kendisine bu oyların emanet verildiğini tespit etmiş ve hassas davranacağını söylemiştir. HDP’ye verilen oyların tamamı asla ideolojik nedenlerden değildir. Kamuoyunun bunu bilmesi gerekiyor. Zira HDP’ye kayan seçmenler, partimizin değerlerini benimseyenlerdir" dedi.

"HDP SİLAHLARIN BIRAKILMASI İÇİN ÇAĞRI YAPMALI"

HDP’nin silah bırakılması için PKK’ya çağrıda bulunması gerektiğini belirten İçten, "Ama’sız, fakat’sız net bir çağrı yapılmalıdır. Kandil de buna olumlu ve kesin bir cevap vermelidir. Bölgede şiddete son verilmeli, kaçırılan insanlar serbest bırakılmalıdır. İş adamları tehdit edilmemeli ve yatırımlar engellenmemelidir. PKK’dan çocuklarını isteyen annelerin sesine kulak verilmelidir. HDP kendisine oy veren-vermeyen şeklindeki ayrıma son vermelidir. Kendisi gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde emanet verilen oyları elbette ki kaybedecektir. Kürtler huzur, barış ve kardeşlik istiyor" diye konuştu.

"KÜRTLER AK PARTİSİZ OLAMAZ AK PARTİ’YE DÖNECEKLER"

Doğu ve Güneydoğu’daki oy kayıplarına rağmen Kürtlerin AK Parti’ye olan sevgilerini yitirmediğini belirten İçten, "Kürtler, sevgili olarak gördükleri AK Parti’yi terk etmedi. Zira onlar AK Partisiz yapamaz. Küskünlükleri geçince yeniden AK Parti’ye döneceklerinden emin olun" dedi.

İçten, son olarak sandıktan çıkan iradeye herkesin saygı göstermesi gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Sonuç olarak sandıkta çıkan iradeye hepimiz saygı göstermek zorundayız. Bu sonuçlara göre halk, AK Parti’nin koalisyon kurup ülkeyi yönetmesini istiyor. Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel istikrar için milletin bu mesajı dikkate alınmalı ve bu çalışma yapılmalıdır. Biz gerekli dersleri çıkartacağız. Dersimize çalışacak ve hatalarımızı düzelteceğiz. AK Partili olmayı beceremeyen içimizdeki AK Parti’lilerden arınarak daha sağlam adımlarla ilerleyeceğiz. Dava şuuru olan ve bu uğurda kendisini adayan il ve ilçe teşkilatları ile ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.