Özfatura’dan Koalisyon Yorumu

Özfatura’dan Koalisyon Yorumu

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura, CHP ve MHP koalisyonunu HDP’nin dışarıdan desteklemesi gerektiğini belirterek, “Erken seçim olursa en büyük kayba CHP ve MHP uğrar. Vat...

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura, CHP ve MHP koalisyonunu HDP’nin dışarıdan desteklemesi gerektiğini belirterek, “Erken seçim olursa en büyük kayba CHP ve MHP uğrar. Vatandaş ‘ödleklik ettin, korkaklık ettin, bana verdiğin sözü tutmadın ve şimdi oyundan kaçtın’ der. Halkın önüne çıkacak yüzleri kalmaz” dedi.

Siyasetin önemli isimlerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura, 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ardından değerlendirmelerde bulundu. CHP ve MHP koalisyonunu HDP’nin dışarıdan desteklemesi gerektiğini kaydeden Özfatura, “MHP ve CHP genel başkanlarına çok büyük ve tarihi bir sorumluluk düşüyor. Meydanlarda hesap soracaklarını, ülkenin bu kaos durumunu düzeltmek için bir restorasyon devrini getireceklerini vaat ettiler. Bundan kaçamazlar. CHP-MHP koalisyonu olmalı, HDP de dışarıdan desteklemeli. Erken seçim olursa en büyük kayba CHP ve MHP uğrar. Vatandaş ‘ödleklik ettin, korkaklık ettin, bana verdiğin sözü tutmadın ve şimdi oyundan kaçtın’ der. Halkın önüne çıkacak yüzleri kalmaz” diye konuştu.

“HDP’YE ÇOK BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Erken seçimi “masal” olarak yorumlayan Özfatura, olası bir erken seçimde en büyük kayba CHP ve MHP’nin uğrayacağını ifade ederek şunları söyledi: “Halkın önüne çıkacak yüzleri kalmaz. Burada HDP’ye de çok büyük görev düşüyor. Emanet oy olduğunu kendileri de biliyor. AKP ve CHP’den kendilerine ciddi bir biçimde oy kaydı. Terör ve benzeri olaylara karışmayacaklarını vaat ettikleri için, huzur için çalışacaklarını, bölünme için gayret göstermeyeceklerini vaat ettikleri için halk onlara bir şans verdi. Bu vatandaş bu şansı bir kere verir. İmralı ve Kandil’in emir komutasında hareket ettikleri takdirde bu oranları bulmaları mümkün değil. Şimdi herkes aklını başına alacak. Parti çıkarlarını değil, ülke çıkarlarını ön planda tutacak. Kendileri çok ciddi bir imtihanda. Kavşak noktasındalar. Bu fırsatı kaçırırlarsa bir daha ellerine geçireceklerini sanmıyorum.”

“TÜRKİYE’NİN TOPARLANMAYA İHTİYACI VAR”

Çevre, su, ekonomi, sanayi, madencilik, tarım, sosyal güvenlik, Anayasa, yargı, eğitim, vergi, seçim sistemi, fikir irade inanç hürriyetleri, can mal ve ırz güveliğini sağlayacak reformların yapılması gerektiğini savunan Özfatura, sözlerine şöyle devam etti: “Dört eski bakan, hükümet kurulsa da kurulmasa da Yüce Divan’a sevk edilebilir. Diğerleri için de yargı açılabilir. Valiler, kaymakamlar devletin valisi ve kaymakamı olur. Gördük ki hepsi seçimde militan gibi çalıştı. Türkiye’nin derlenmeye, toparlanmaya ihtiyacı var.”

“BU CUMHURBAŞKANININ BİR REFERANDUMUYDU”

AK Parti’nin sadece İzmir’de değil tüm vilayetlerde gerilediğini söyleyen Özfatura, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben, bunu AKP’den ziyade Cumhurbaşkanı’na bir tepki olarak görüyorum. Çünkü meydanlarda AKP’nin vatandaşa bir vaatte bulunduklarını gördük mü? Yaptıkları; tek adam olmak isteyen, kanunları, Anayasayı hiçe sayarak Türkiye’yi yönetmek isteyen Cumhurbaşkanının zaten illegal olarak uyguladığı bu sistemi hukuki bir kılıf içine sokma gayretiydi. Vatandaş buna tepki gösterdi. Bu Cumhurbaşkanının bir referandumuydu. En demokratik davranış Cumhurbaşkanının istifa etmesidir. Bu sonuçlara göre, AKP’nin koalisyon ortağı olmaya hakkı yoktur. Kırmızı kart görmüştür.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.