Türk Ve Azeri Kardeşliği Sporda Çıtayı Yükseltti

Türk Ve Azeri Kardeşliği Sporda Çıtayı Yükseltti

Türkiye’de hem okuyan hem de sporculuk hayatına devam eden Azerbaycan Eskrim Milli Takımı Sporcusu Kenan Aliyev, ülkesinin Avrupa Oyunları’nı en iyi şekilde düzenleyeceğini söyleyerek, “Böyle bir turn...

Türkiye’de hem okuyan hem de sporculuk hayatına devam eden Azerbaycan Eskrim Milli Takımı Sporcusu Kenan Aliyev, ülkesinin Avrupa Oyunları’nı en iyi şekilde düzenleyeceğini söyleyerek, “Böyle bir turnuvanın Türkiye ile beraber yapılması, bizim kardeşliğimize şüphe edenler için iyi bir darbe olurdu” dedi.

Kardeş ülke Türkiye’ye dört yıl önce üniversite eğitimi almak için gelen Azerbaycan Eskrim Milli Takımı sporcusu Kenan Aliyev, 1. Avrupa Oyunları’nda ülkesini temsil edecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi internet sitesine konuşan ODTÜ İktisat Bölümü Öğrencisi Aliyev, “En yakın arkadaşım Türkiye’ye okumaya gelmişti ve bana burayı tavsiye etti. Türkiye’ye geldiğim için çok memnunum. Herkesin dediği gibi biz kardeş ülkeyiz, aynı dili konuşuyoruz. Okul hayatım ve spor hayatıma devam etmem konusunda Türkiye’de hiç zorluk çekmedim” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE YABANCILIK HİSSETMEDİ

Türkiye’de yaptığı antrenmanlar sayesinde spor kariyerinde hiç düşüş yaşamadığını ve Azerbaycan Milli Takımı’nda yarışmaya devam ettiğini belirten Aliyev, “Turnuvanın birinde Türk sporcularla tanıştım beni antrenmana çağırdılar. Hiç yabancılık hissetmedim. Türkiye’ye geldiğimden beri onlarla her zaman antrenman yapabiliyorum, bu sayede hem onlar gelişiyor hem de ben gelişiyorum. Türkiye’de antrenman yaptığım arkadaşlarım beni hiçbir zaman başka ülkenin sporcusu gibi görmediler” şeklinde konuştu.

“OLİMPİYATLAR İÇİN İYİ BİR DENEME”

Aliyev, eskrim sporuna televizyonda izlediği filmler sayesinde başladığını söyleyerek, daha sonra Azerbaycan’daki beden eğitimi öğretmenin eskrime yönlendirmesiyle profesyonel sporculuğa adım attığını ifade ederek şunları söyledi:

“8 yıldır eskrim yapıyorum. Eskrim için pek uzun bir süre değil ama hedeflerimiz büyük. Bakü’de düzenlenecek Avrupa Oyunları için de çok çalıştım. Lakin, böyle bir turnuvaya hazırlanırken ODTÜ’ye devam etmek hiç de kolay değil. Bu sebeple eğitimimi bir dönem dondurdum ve Bakü’ye döndüm, kamplara katıldım. Her sporcunun en büyük hedefi olimpiyat şampiyonu olmak. Bir atasözümüz der ki; ‘Binbaşı olmak istemeyen asker, asker değildir.’ Avrupa Oyunları gerçekten iyi ve zor bir turnuva olacak, madalya kazanmak için elimden geleni yapacağım. Çünkü Olimpiyatlar için önemli bir deneme olacak.

“KARDEŞLİĞİMİZE ŞÜPHE EDENLER İÇİN DARBE OLURDU”

Aliyev, Avrupa Oyunları’nın sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın görmediği bir organizasyon olacağını söyleyerek, “Azerbaycan böyle turnuvaları en iyi şekilde geçirmesi için yüksek potansiyele sahip. Böyle bir turnuvanın Türkiye ile beraber yapılması, bizim kardeşliğimize şüphe edenler için iyi bir darbe olurdu. Böyle turnuvalar genel olarak ülkede sporun yaygınlaşmasına ve gelişmesine neden oluyor. Hem Türkiye’de hem de Azerbaycan’da eskrim sporunun gelişmesi beni sevindirir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.