3 Aylık Buzağıya Fıtık Ameliyatı

3 Aylık Buzağıya Fıtık Ameliyatı

Bayburt’ta doğuştan karın duvarı gelişmediği için iç organları aşağıya sarkan 3 aylık buzağıya, Bayburt Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü’ne ait klinikte fıtık ameliyatı yapıldı.Kendilerine getirilen...

Bayburt’ta doğuştan karın duvarı gelişmediği için iç organları aşağıya sarkan 3 aylık buzağıya, Bayburt Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü’ne ait klinikte fıtık ameliyatı yapıldı.

Kendilerine getirilen buzağıyı uyutarak ameliyat masasına alan Bayburt Belediyesi Veteriner Müdürlüğü Veteriner Hekimi Mesut Çavdar, karnında fıtık gelişen buzağının bu bölgedeki iç organlarının aşağıya sarktığını belirterek, operasyon yapılmaması durumunda hayvanın çok geçmeden ölebileceğini söyledi.

Operasyon hakkında bilgi veren Çavdar şunları söyledi:

"Göbek kordonu, doğumdan önce fetusa (yavruya) karaciğere temiz kan taşıyan bir toplardamar. Yavrudan kirli kan taşıyan iki toplardamar, anne ile yavrunun idrar kese arasında bağlantıyı sağlayan bir damar ve bunları çepeçevre saran bir kapsüladan meydana gelen bir oluşumdur. Doğumla birlikte göbek kordonunun kopmasını izleyerek, bölgedeki yavrunun göbeğindeki damarlar hızla karın boşluğuna geri çekilir. Yavrunun göbek kordonundaki iki damar oluşumu kalıntıları vücut dışında kalır. Bu şekilde göbek 3-4 gün içinde iyileşir, ancak göbeğe ait dokuların tamamen yok olması 3-4 haftalık bir süreyi gerektirir."

Operasyonun yaklaşık bir saat sürdüğünü ifade eden Mesut Çavdar, “Doğumdan sonraki dönemde yavrunun göbek bölgesinde oluşan çeşitli mikrobik olaylar buzağılar için büyük bir problem oluşturmaktadır. Mikrobik enfeksiyonların ortaya çıkmasında: Yetersiz doğum hijyeni, ağuz sütünün verilmemesi. Göbeğin kuralına uygun kesilip temizlenmemesi ve kötü bakım şartları etkili olmaktadır. Bunlarda göbek kordonun geçtiği bölgenin kapanmamasına sebep olmaktadır. Buzağılarda göbek fıtığının çoğunlukla doğuştan şekillendiği bunda ise kalıtsal faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir” dedi.

Hastalığın buzağının ölümüne sebep verebileceğini de aktaran Çavdar şöyle devam etti:

“Bu sebeplerle kapanmayan göbek bölgesinden dışarıya bağırsak ve karın zarı çıkmaktadır. Kapanmamış göbek bölgesinde ki bağırsaklar zamanla fıtık deliğinde boğularak yavrunun ölümüne sebep olmaktadır. Bu ameliyatla göbek bölgesindeki kapanmayan delik usulüne uygun olarak dikilip kapatılır. Yapılan operasyondaki dana 2 aylık olup henüz ölüm riski bulunmayan bir yavru. Operasyon yarım saat ile 45 dakika arasında sürmekte. İyileşme süresi 1 hafta ile 10 gün arasındadır. Normal operasyon ücreti 300-350 TL arasında tutmaktadır."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.