5. Fegiye Teyran Kültür Ve Sanat Festivali

5. Fegiye Teyran Kültür Ve Sanat Festivali

Van’ın Baçesaray ilçesinde son 4 yıldır düzenlenen Fegiye Teyran Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl 5.’si düzenlendiFestival kapsamında ilçe merkezine gelen Vali İbrahim Taşyapan ile eşi Nesibe Taşy...

Van’ın Baçesaray ilçesinde son 4 yıldır düzenlenen Fegiye Teyran Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl 5.’si düzenlendi

Festival kapsamında ilçe merkezine gelen Vali İbrahim Taşyapan ile eşi Nesibe Taşyapan, ilçenin bağlı Kartal Mahallesi’ndeki Kartal İlkokulu’nda düzenlenen karne törenine katıldı. Öğrencilerle bir araya gelerek sohbet eden Taşyapan çifti, öğrencilerin karnelerini verdikten sonra onları uçurtma ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Okul ziyaretinin ardından beraberindekiler ile birlikte Fegiye Teyran Türbesi’ne geçen Taşyapan çifti, burada Kur’an-ı Kerim tilaveti dinleyip dua etti. Çıkışta türbe bahçesinde Bahçesaray Kaymakamlığı ile İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve İmam Ahmet Hüsrev Koyuncu’nun 30 eserinden oluşan Hüsn-i Hat ve ebru sergisinin açılışını yaptı. Sergiyi gezen Vali Taşyapan ve beraberindekiler, daha sonra Fegiye Teyran’ın Kartal Mahallesi’nde bulunan evini ziyaret ederek, İl Müftülüğü Tasavvuf Müziği Ekibi’nin def gösterini izledi. Davetlilere mahalle meydanında ayran ve tatlı ikramında bulunuldu. Arvasi Mahallesi’ne giden Vali Taşyapan ve beraberindekiler, burada kıldıkları Cuma Namazı’ndan sonra tarihi Arvasi Cami bahçesinde bulunan türbeleri ve çilehaneyi ziyaret etti. Son olarak katıldıkları yemek programından sonra ilçe merkezine gelerek "5. Fegiye Teyran Kültür ve Sanat Festivali’nin" açılışına katıldı.

Program öncesi vatandaşlarla sohbet edip çay içen Vali Taşyapan, buradan programın yapıldığı alana geçti. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Tarık Açıkgöz, Fegiye Teyran hakkında bilgi vererek bölge için önemine değindi.

Ardından konuşan Vali Taşyapan, Fegiye Teyran’ın bu toprakların yetiştirdiği büyük bir tasavvuf aşığı, mutasavvıf ve aynı zamanda halk aşığı olduğunu belirtti. Bu halk dostunun Bahçesaray’da doğduğuna dikkat çeken Vali Taşyapan, “Fegiye Teyran, bu güzel cennet bahçesi Bahçesaray’da doğmuş, büyümüş tabiatla, suyla, kuşlarla konuştuğu rivayet edilmiştir. Hakikaten bu cennet misali yurdumuzun bu güzel köşesinde tabiatla konuşmamak, tabiatla ham hal olmamak mümkün değil. Burada akan bu dere bu su Allah’ın bize bir lütfü olarak bir kayadan fışkırıyor. Bunu gören bir insan suyla da konuşur, ağaçla da konuşur. Zaten biliyorsunuz bizim inancımıza göre bütün mahlukat Allah’a hamd ederek Allah’ı tespih eder.Bütün canlılar kendi lisanıyla konuşur. Biz bazen bunları anlayabiliriz bazen anlayamayız. Ama bunu anlayanlar, bunun ağırlığına haliyle vakıf olanlar bunlarla konuşurlar ve dertleşirler. Bunların hallerini insanlara deyişler olarak, şiirler olarak söylerler. İşte Feqiye Teyran Hazretleri de bunlardandır. Bahçesaray’ımızın büyük bir değeridir” dedi.

Bu topraklarda çok değerli insanlar, çok değerli mutasavvıflar, çok değerli şairler ve alimlerin yetişdiğini ifade eden Vali Taşyapan, “Bahçesaray’ımız çok verimli bir topraktır. Maneviyatı yüksek, diline, dinine ve diyanetine bağlı ve bu sayede çok değerli medreselerin de alimlerin yetiştiği bir topraktır. Fegiye Teyran, bu topraklarda kendini manevi olarak yetiştirmiş, Allah’ın kendisine vermiş olduğu fırsatların farkına vararak bu fırsatları değerlendirmiş ve deyişleri ile 300, 400 yıl öncesinden günümüze kadar gelmiştir. Bu anma günleri çok önemlidir. Bu değerlerimizin ne kadar farkına varırsak o kadar iyi olacaktır. Bugün bir Mevlana Hazretlerini bütün dünya tanımaktadır. Yunus Emre’yi bugün bütün dünya tanıyorsa bu da bizim büyük bir değerimizdir. İnşallah ilerki yıllarda burada Fegiye Teyran’ı da bütün dünya tanıyacak, deyişlerinden ve sözlerinden ilham alarak daha nice güzel günlere insanlarımız onu rehber ederek ulaşacaklardır" şeklinde konuştu.

Çeşitli etkinliklerle devam eden festivalde, Fegiye Teyran’ın hayatının ve özellikle su’yla olan diyaloğunun anlatıldığı "su kasidesi" okundu. Program, def gösterisi, ilahi ile ney dinletisi ve İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın verdiği "Müküste Medrese Geleneği ve Tasavvuf Hayatı" konferansı ile son buldu.

Festivale, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Bahçesaray Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Muammer İpekleşen, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.