Ağrı’da Karne Töreni

Ağrı’da Karne Töreni

Ağrı’da, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle karne töreni düzenlendi.Özel Eğitim Uygulama Merkezi salonunda düzenlenen karne törenine Vali Vekili Rasim Belge, İl Milli Eğitim Müdürü...

Ağrı’da, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle karne töreni düzenlendi.

Özel Eğitim Uygulama Merkezi salonunda düzenlenen karne törenine Vali Vekili Rasim Belge, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, şube müdürü Kutbeddin Kaya, okul yöneticileri, öğretmen ve veliler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, “Okullarımız akademik anlamda bilgi edinilen yerler olmasının yanında çocuk ve gençlerimizin, duygusal, sosyal, ve fiziksel gelişimine yönelik birçok kazanımın da gerçekleştiği kurumlardır. Bu kapsamda karne, öğrenim görülen derslere ilişkin sadece akademik anlamda alınmış notlar bütünü olarak değerlendirilmemelidir. Karne notları sorumluluk sahibi olma, çaba gösterme, saygılı ve kabul edilen davranışlar sergileme, güvenilirlik ve dürüstlük, sosyal, sportif faaliyetlere ve derslere katılma, iletişim becerileriyle beraber proje, performans, ödev ve sözlü bileşenleriyle bir bütün olarak görülmelidir. Bütün bunları bir kenara bırakıp sadece karnedeki derslere ilişkin sayısal verileri, yani notları göz önüne almak doğru bir değerlendirme değildir. Yetersizliği olan bireyler, toplumsal hayatta dezavantajlı bireyler olarak kabul edilmektedir. Bireyin yetersizlik türü ve derecesi ne olursa olsun olan eğitim hakkı ülkemizdeki yasalarla koruma altına alınmıştır. Yetersizliği olan bireylere yönelik dünyada ve ülkemizde eğitim politikaları incelendiğinde bireysel özelliklere uygun eğitim programlarının hazırlandığını görmekteyiz. Bu amaçla 2014 yılında eğitim öğretime başlayan Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1. ve 2. Kademede 60 civarı orta ağır zihinsel engelli ve otizm öğrencisi, 34 öğretmen ve 2 idareci bulunmaktadır. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir ve yapmış olduğumuz her hizmetin bir gün bizim içinde gerekli olacağını unutmamalıyız. Çünkü her birey bir engelli adayıdır. Asıl engelli karşısında bir sorun çıktığı zaman pes eden onu aşmak için mücadele etmeyendir. Defterine hiç günah yazılmayan bundan sonrada yazılmayacak olan sadece bakışlarıyla sevgisini hissettiren bu çocuklarımıza karne dağıtımını yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”dedi.

Öğrencilere de seslenen Dursun, “Bugün itibariyle uzunca sayılabilecek bir tatile giriyoruz. Bu tatil dinlenmenizin yanında bizlere eksikliklerimizi tamamlama fırsatı da vermektedir. Tatili tamamen dinlenmek veya tümüyle çalışmak olarak algılamayın. Belki de yapmanız gereken en önemli şey, kitap okumaktır. İnanın ne kadar kitap okursanız, hayat size o kadar gülümseyecektir”şeklinde konuştu.

Velilere de seslenen Dursun,”Bir öğretim yılı boyunca gösterdiğiniz ilginin ya da ihmalin sonucunu çocuklarınız da somut olarak görüyorsunuz. Kazanılan değerler için sevinmek ne kadar hakkınızsa, ihmaliniz içinde o kadar sorumluluğunuz var demektir. Gün çocuklarımızı azarlama ve onların heveslerini kırma günü değildir. Çocuklarımıza güzellikle yaklaşın, onları daha iyisini yapmak için cesaretlendirin. Ödüllendirmek cezalandırmaktan her zaman daha pedagojiktir”ifadelerini kullandı.

Öğretmenlere de seslenen Dursun, ”Eğitim sistemi büyük ölçüde öğretmene bağlıdır. Öğretmenlik gönül işidir. Gerçek başarı imkansızlıklar içinde bazı güzellikleri mümkün kılabilmek, çocuklarımızın gözüne vicdan rahatlığıyla bakabilmektir. Ben başarılı bir yıl geçirdiğimize inanıyor tatili fazlasıyla hak ettiğinizi düşünüyorum. Sizlere güzel bir tatil diliyor, yeni öğretim yılına dinlenmiş, zinde hazırlıklı bir şekilde gelmenizi diliyor, bütün öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyor, saygılar sunuyorum”dedi.

Dursun’un konuşmasının ardından engelli öğrenciler çeşitli gösteriler yaptı. Vali Vekili Rasim Belge ve İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, engelli öğrencilerinin karnelerini dağıttı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.