Aşut: “Akdeniz Ülkeleri Birbirlerine Rakip Değil, İşbirliği İçinde Olmalı”

Aşut: “Akdeniz Ülkeleri Birbirlerine Rakip Değil, İşbirliği İçinde Olmalı”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Lojistik Komisyonu Başkanı Şerafettin Aşut, Akdeniz ülkelerine işbirliği çağrısı yapt...

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Lojistik Komisyonu Başkanı Şerafettin Aşut, Akdeniz ülkelerine işbirliği çağrısı yaptı. Akdeniz ülkelerinin birbirlerine rakip olmamaları gerektiğini belirten Aşut, “Akdeniz ülkelerinin rakibi birbirleri değil, Asya ve Amerika’dır” dedi.

MTSO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın en önemli lojistik fuarlarından birisi olan “SIL 2015” Barcelona’da başladı. Dünyanın her yerinden lojistik firmalarının, liman temsilcilerinin, enerji şirketlerinin, sektörle ilgili teknolojik çözüm firmalarının, danışmanlık şirketlerinin ve hükümet temsilcilerinin katıldığı fuarla eşzamanlı olarak bugün MTSO’nun Lojistik Komisyonu Başkanlığını yürüttüğü ASCAME organizasyonuyla 13. Meda Logistics Forumu düzenlendi. Foruma MTSO Başkanı Şerafettin Aşut’un yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya ve Meclis Üyesi Vural Zafer Emirel, MTSO Genel Sekreter Yardımcısı ve ASCAME Lojistik Komisyonu Genel Sekreteri Ezgi Biçer Uçar ile Başkan Danışmanı Ercan Akın da katıldı.

“AKDENİZ’İN EKONOMİK DURAĞANLIĞI VE DARALMAYI AŞMASININ TEK YOLU PARA DEĞİL, BİLGİDİR”

ASCAME’yi temsilen forumun açılış konuşmasını yapan Aşut, Akdeniz’i medeniyetlere can veren ticaretin beşiği olarak tanımladı. Bu noktada önemli olanın, Akdeniz’in geçmişine ait bilinen önemli tarihi ve ekonomik gücünü geleceğe taşıyabilmek olduğunu vurgulayan Aşut, “Son yıllarda sürekli dünyanın, ekonominin değiştiğinden, ticaret haritalarının ve pazarların farklılaştığından bahsediyoruz. Ne yazık ki, 2008-2009 küresel finans krizinden sonra bence bu söylem bitmiş, sloganlar tükenmiştir. Basit fikirler ve çözümler derdimize derman olmamaktadır. Artık dünyanın yeni bir bilgiye, dünya ekonomisinin yeni bir felsefeye ve mantaliteye ihtiyacı var. Bu zirvenin bu yeni bilgileri ortaya çıkartacağına inanıyorum ve bundan dolayı önemsiyorum. Akdeniz’in ekonomik durağanlığı ve ekonomik daralmayı aşmasının tek yolu para değil, bilgidir” diye konuştu.

Küresel sıkıntıların bireysel aşılmasının mümkün olmadığının altını çizen Aşut, çözüm için küresel dayanışma ve işbirliği gerektiğini, bölgesel sıkıntıları da bölgesel işbirlikleri ve dayanışma projeleriyle çözebileceklerini söyledi. ASCAME’nin temel amacının, bu işbirliği ve yeni yaklaşımlar olduğunu dile getiren Aşut, şunları söyledi: “Önümüzde zorluklar var. Herkes bireysel olarak bir rekabet ve proje yarışında. Her ülke, her liman kenti her alanda tek ve rakipsiz olmak, en büyük payı almak istiyor. Kendi yarattığımız acımasız rekabet, çoğu zaman plansız ve atıl projelere yol açıyor. Küçük veya orta ölçekli ulaşım projelerinde ülkeler veya liman kentleri bireysel hareket edebilir. Ancak, bölgeyi ve dünyayı ilgilendiren büyük projelerde iş birliği içinde olmak, entegrasyonu sağlayarak, dayanışma içinde hareket etmek daha akılcı olacaktır.”

“AKDENİZ’İ GELECEĞE TAŞIYACAK TEK GÜÇ DAYANIŞMADIR”

Büyük projelerin Akdeniz’i paylaşan tüm ülkelerin entegrasyonu ve bilgisi dahilinde olması gerektiğini kaydeden Başkan Aşut, Akdeniz’i geleceğe taşıyabilecek tek gücün dayanışma olduğunu belirtti. Akdeniz ülkelerinin ulaşım projelerinde birbirini rakip değil, tamamlayıcı bir ortak olarak görmesi gerektiğine dikkat çeken Aşut, “Dünya ekonomisi, siyaseti ve ticaret haritası öyle bir sınıra ulaştı ki, artık tek başına muhteşem projeler bir işe yaramıyor. Yani, büyük projeler gerçekçiyse, bir ihtiyacı karşılıyorsa, bölgeye katkı sunuyorsa, bölge bu projeyi kullanarak yarar sağlıyorsa, kullanan ülkelerin entegrasyonu ve onayı varsa, o zaman bu büyük projeler karlı ve verimli oluyor ve uzun vadeli çözümler sunuyor” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin sadece kendi hedeflerini, çıkarlarını düşünerek dev projeler hazırlaması, uluslararası hukuk altyapısının net olmaması, daha da önemlisi ülkelerin limanları, demiryolu veya ulaşım altyapısı ile bütüncül bir planı ve entegrasyonu bulunmaması halinde sıkıntı yaşandığına işaret eden Aşut, bu durumda dev projelerin bir işe yaramayacağı uyarısında bulundu.

“BİZİM RAKİBİMİZ ASYA’DIR, AMERİKA’DIR”

Akdeniz’in bir aile konumunda olduğunu, bir köşesinde yaşanan olumlu gelişmelerin ya da sıkıntının tüm Akdeniz ülkelerini aynı ölçüde ilgilendirdiğini anlatan Aşut, Akdeniz’in bir bütün, Akdeniz ülkelerinin de birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunu kaydetti. “Önümüzde ekonomik anlamda daha acımasız olacağını gördüğümüz yeni bir dünya var” diyen Aşut, şöyle devam etti: “Bu dünyada Akdeniz ülkeleri ve kentleri, birbirinin rakibi olamazlar. Bizim rakibimiz Asya’dır, Amerika’dır. Akdeniz ülkeleri birbirine üstünlük yarışına girmek yerine tecrübelerini paylaşıp, entegre hareket edip, işbirliği içinde rakiplerine odaklanmalı” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.