‘Beni aldatıyor’ dediği eşini 67 kez bıçaklayıp öldürdü!

‘Beni aldatıyor’ dediği eşini 67 kez bıçaklayıp öldürdü!

İzmir'de, eşi Vasfiye Emekdar'ı (59) kendisini aldattığı iddiasıyla defalarca bıçaklayarak öldüren Alzheimer hastasıVedat Emekdar (60) hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi. Savcılıkta "Olay böyle olmasaydı iyiydi ama oldu"diyen Emekdar'ın akıl sağlığının yerinde olmadığı belirtildi.

İzmir’in Ödemiş ilçesi Süleyman Demirel Mahallesi 1013 Sokak'ta ikamet eden Alzheimer hastası emekli öğretmen Vedat Emekdar, 26 Şubat 2022 gecesi tartıştığı 59 yaşındaki eşi emekli muhasebeci Vasfiye Emekdar'ı mutfaktan aldığı bıçakla boynundan ve sırtından birçok kez bıçakladı.

Komşuların ihbarıyla olay yerine polis ve sağlık ekipleri geldi.

Tutuklandı

Ekipler, evin salonunda kanlar içinde bulunan Vasfiye Emekdar'ın hayatını kaybettiğini belirledi.

Eşinin yanında duran ve olayın ardından bileğini keserek, intihara teşebbüs ettiği öne sürülen Vedat Emekdar ise polise teslim oldu.

Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedavisinin ardından gözaltına alınan Vedat Emekdar, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

"Ben yaptım" dedi 

60 yaşındaki Vedat Emekdar hakkında 'eşi kasten öldürme' suçundan iddianame hazırlandı.

İddianamede; olay tarihinde kolluk kuvvetlerinin ihbarla adrese gittiği, kapıda duran Vedat Emekdar'ın görevlilere önce 'İçeride' ardından 'Ben yaptım' dediği belirtildi.

Olay yeri incelemesinde, evin çeşitli noktalarında ve eşyalarında Vasfiye Emekdar'a ait kan izleri olduğu kaydedildi.

Kadının ağzından ihanet mektubu yazdı

Yine adreste biri 25 diğeri 19 santimetrelik bıçak bulunduğu belirtildi.

Binanın çevresinde ise balkondan atıldığı düşünülen tahra (budama bıçağı) bulunduğu iddianamede yer aldı.

Sanığın, Vasfiye Emekdar'ın ağzından kendisini aldattığına dair yazdığı mektup da adreste bulundu.

67 kesici alet yarası tespit edildi

İzmir Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nca verilen raporda Vasfiye Emekdar'ın vücudunda 67 kesici ve delici alet yarası olduğunun altı çizildi.

'Fiilin sonuçlarını tam algılamıyor'

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nce düzenlenen raporda, sanık Vedat Emekdar hakkında 'eşi kasten öldürme' suçuna karşı akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını tam olarak algılayamadığı vurgulandı.

İddianamede, sanığın ifadelerine de yer verildi.

"Böyle olmasaydı iyiydi ama oldu"

Sanığın savcılıkta verdiği ifadede; eşinin kendisini aldattığını düşündüğü, bu nedenle de anlık sinirle elindeki çakıyı birkaç kez sapladığını söylediği belirtildi.

Daha sonra kendi bileklerini kestiğini, kurban için aldığını söylediği tahrayı balkondan attığını, olay sonrası eşinin ölüp, ölmediğine bakmadığını anlattığı da yer aldı.

Akıl sağlığı açısından herhangi bir tedavi görmediğini ve ilaç kullanmadığını belirten Emekdar'ın, "Olay böyle olmasaydı iyiydi ama oldu" dediği de iddianamede yer buldu.

'Raporu dikkate alın' talebi

Toplanan deliller ve alınan ifadeleri ışığında savcı, Vedat Emekdar'ın, savunmasında eşinin kendisini aldattığını iddia ettiğini ancak dosya kapsamında bilgi sahibi beyanları ve kamera görüntüleri ile söylediklerinin doğrulanmadığını belirtti.

Rapora da dikkat çeken savcı, Emekdar'ın 'eşi kasten öldürme' suçuna karşı akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını tam olarak algılayamadığını, bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azaldığını kaydetti.

'Güvenlik tedbiri konulmalı'

Sanığın 'Akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur' maddesi kapsamında yargılanması gerektiği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.