Bilecik’te “Dünya Çevre Günü” Kutlamaları

Bilecik’te “Dünya Çevre Günü” Kutlamaları

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Dünya Çevre Günü” kutlaması yapıldı.Bilecik Cumhuriyet Meydanı’na, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün çelenk koyması, saygı duruşu ve...

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Dünya Çevre Günü” kutlaması yapıldı.

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’na, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlama etkinliklerine, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Bilecik Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Bilecik İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, kurum müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Yapılan kutlamada günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, her yıl haziran ayında “Dünya Çevre Günü” olarak bütün dünyada kutlandığını belirtti. Akat, ”Biz de ilimizde her yıl bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Çevre günlük değil yılın her günü her saati önemli olan bir varlıktır. Benim burada asıl söylemek isteyeceğim şey şu, sanayicimizden esnafımıza aile bireylerimizden bütün iş sahiplerine hepimiz yarınlara çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için çalışıyoruz. Ama dünyanın bin bir türlü hali var. Herhangi bir gün hepimiz mutlaka hasta olup, yattık. Dünyadaki i en önemli şeylerden birisi olan sağlıkta ne para nede pulun hiçbir işe yaramadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onun için bütün bireylerden ricamız şudur ki yarınlarımıza, çocuklarımıza mal mülk ve para bırakmak kadar önemli olan temiz bir çevre bırakmayı da ilke edinerek bundan sonraki yaşantımıza bu şekilde devam edelim. Dünya bize, biz birbirimize emanetiz” dedi.

“ÇEVREYİ KİRLETTİKTEN SONRA TEMİZLEMENİN MALİYETİ BÜYÜK”

“Dünya Çevre Günü”nün bütün canlıları ve geleceği ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayır, “Hayatımızı içinde geçirdiğimiz, toprağımız en büyük ihtiyaç duyduğumuz suyumuz, havamız bizim çevre için ihtiyaç duyduğumuz en önemli 3 nesneyi oluşturmaktadır. Kalkınma ve daha yüksek bir refah seviyesi her milletin, her ulusun, her devletin temel hedefleri arasında yer almakta. Ama bunu gerçekleştirirken sanayileşirken, şehirleşirken mutlaka çevre boyutunu da ihmal etmeden yapmamız gereken işler olduğunu bugünler bu haftalar yeni yetişen nesle öğretmek için birer fırsat olarak değerlendirilmekte. Anayasamızda hakları sayarken sağlıklı ve doğal bir çevrede dengeli bir çevrede yaşama hakkını insanımıza bir hak olarak anayasamız belirlemiş. Devletimize düşen görev de bu amaçla yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmak, bu bilginin bu şuurun oluşmasını sağlamak. Şunu unutmamamız lazım. Çevreyi kirlettikten sonra temizlemenin maliyeti büyük. Ama çevreyi kirletmemenin maliyeti daha küçük. En güzel temizlik kirletmemektir. Eğer çocuklarımıza bunu öğretebilirsek biz geleceğimize daha da ümitle bakma imkanına sahip olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından “Dünya Çevre Günü” münasebetiyle düzenlenen “En Güzel Okul Bahçesi” yarışmasında dereceye giren okulların idarecilerine başarı belgeleri ve “Yaşanabilir Çevre” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüller verildi.

Ödül töreni sonrası program, Bilecik İzci Öğrenci Grubu izci andının okunması ve Bilecik TOKİ Ortaokulu öğrencilerinin folklor gösterisi ile devam etti. Son olarak ise protokol üyelerinin öğrencilerin hazırlamış olduğu “Yaşanabilir Çevre” konulu resim sergisini gezmesiyle düzenlenen program sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.