Birlik Başkanı Limon; “Fiyatları Suni Olarak Artırmaya Çalışan Spekülatörler Var”

Birlik Başkanı Limon; “Fiyatları Suni Olarak Artırmaya Çalışan Spekülatörler Var”

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon Mübarek Ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle ilgili bir açıklamada bulundu.11 ayın Sultanının tüm insanlığa hayır ve bereket getir...

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon Mübarek Ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle ilgili bir açıklamada bulundu.

11 ayın Sultanının tüm insanlığa hayır ve bereket getirmesini temenni eden Limon açıklamasında Ramazan Ayı’na sayılı günler kala fiyatları artırmaya çalışan spekülatörlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken, olması gereken fiyatın altında satılan ürünlere de şüpheyle yaklaşılması gerektiğine dikkat çekti.

Limon açıklamasının devamında; “Cenab-ı Allah’ın izniyle, bu yıl da 11 ayın sultanı Ramazan ayına ulaşabilmenin heyecanını ve manevi hazzını hissetmeye başladık. Ramazan’ın maddi kaygıların ve hırsların alabildiğince kuşattığı şahsi hayatımıza, aile ve toplum hayatımıza özeleştiri yaparak Kur’an, Hz. Peygamberimizin sünneti ve hayatı ile kaynaşma ve buluşmamıza vesile olmasını temenni eder, Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in tüm İslam âlemine ve Erzincanlı hemşerilerime hayırlar getirmesini, Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim. Ramazan Ayında gerek esnafımızın gerekse halkımızın rahat, huzurlu ve sağlıklı geçmesi için üzerimize düşen görevlerimizin yerine getireceğimizde faydalı olacağını düşünmekteyim.” dedi.

FİYATLARI SUNİ OLARAK ARTIRMAYA ÇALIŞAN SPEKÜLATÖRLER VAR

Ramazan Ayı’na sayılı günler kala fiyatları artırmaya çalışan spekülatörlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Erzincan Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, ’Fiyatları suni olarak artırmaya çalışan spekülatörler var. Piyasada işlerin daraldığı bir zamanda fiyatlara zam yapan kendine zarar verir. Bereket ayı Ramazan’da ette, şarküteri pastırma ve sucukta, unlu mamullerde, bakliyatta yüzde 30 tüketim artışı beklenmektedir. Bilhassa et ve bakliyat arzında sıkıntı yoktur. Kırmızı mercimeğin hemen hemen geçen yılla aynı, nohutta ise düşüş var. Ama etteki fiyat artışını da ani talep artışına bağlıyorum. En kısa zamanda meyve ve sebze fiyatlarının düşmesini de bekliyorum. Mevsimsel olarak beyaz et tüketimi bu dönemde artmaktadır. Kaliteli et alacaklar için iyi bir araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum.

FİYATI ÇOK UCUZ MALLARA DA ŞÜPHE İLE YAKLAŞIN VE İNCELEMEDEN ALMAYIN

Tüketicinin aldatılmaması için denetimlerin artırılmasına da dikkat çeken Birlik Başkanı Bedir Limon, ’Olması gereken fiyatın altında satılan ürüne de şüpheyle yaklaşılmalıdır. Maalesef mübarek Ramazan ayının gelmesiyle insan sağlığına zararlı işlerle uğraşan, 3 kuruşa müdane eden bu tür fırsatçı insanların ortaya çıktığını görüyoruz. Vatandaşımız ürünlerin paketleri üzerinde yazan özelliklerle, satılan ürünlerin içeriklerinin aynı olmasına dikkat etmelidir. Eğer değilse şüphelendiği ürünleri yetkililere bildirmelidir.

Ramazan ayı dolayısıyla vergi mükellefi olmayan kişilerin bazı noktalarda satışlar yapması esnafımızı ve halkımızı doğrudan etkilemektedir. Bu noktalarda satışı yapılan kalitesiz ve sağlıksız ürünler halkımızın sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tip yerlere rağbet etmemesini doğru olacağı kanaatindeyim.” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.